Kadıköy’de Pet Shoplarda Hayvan Satışı Yasağı Kararı Aldık

DSC_1915
Kadıköy Belediye Meclisi toplantısında hayvan hakları için önemli bir adım attık. 90’nın üzerinde pet shopun bulunduğu Kadıköy’de, pet shop vitrinlerinde sağlıksız koşullarda günlerce satılmayı bekleyen kedi-köpek, tavşan gibi evcil hayvanların satışını yasaklamak için Belediye Meclisi’ne bir teklif sunmuştuk. Kamuoyunda olumlu tepki gören teklifi Kadıköy Belediye Meclisi’nde oybirliği ile karara bağladık.

Görsel

Pet shop olarak adlandırılan mağazalarda hayvanlar günlerce hatta haftalarca vitrinlerde sergileniyor, birçok doğal ihtiyaçları ve aşı takvimleri tamamlanmıyor. Bu hayvanların çoğu yurt dışından yasal olmayan yollarla getiriliyor. Bazıları hastalıklı, bazıları da pet shoplardaki koşullardan dolayı hastalanıyor. Çünkü bu hayvanlar mamasını burada yiyor, ihtiyacını burada karşılıyor. Hareketsiz ve havasız kaldıkları için hastalıklara yakalanıyorlar. Ayrıca birçok yavru köpeğin, aşı takvimleri tamamlanmadan, erken zamanda sütten kesilerek annelerinden ayrılıyor. Pet shoplar gece kapandığı için hayvanlar bütün gece yalnız bırakılıp açlığa terk ediliyor. Hayvanseverlerin görüşleri doğrultusunda hazırlanan bu teklif ile önemli bir sorunu çözmüş olacağız.  Pet shoplara 1 Nisan tarihine kadar süre tanıyoruz, bu süre sonucunda pet shoplarda yer alan hayvanları alıp, aşı ve tedavi kontrolünün ardından barınağımıza alacağız.Görsel

Eğer insanlar hayvan sahibi olmak istiyorlarsa hayvan barınağımızdan ücretsiz olarak edinebilirler. Bu şekilde hayvanlar hem düzenli kontrollerinin yapılabileceği bir karneye ve onlar hakkında her türlü bilgiye ulaşabileceğimiz çip ve çentiklere sahip olacaklar. Hayvan sahipleri de bu şeklide sorumluluk sahibi olmuş olacaklar. Bu karar umarım tüm Türkiye’ye örnek olur. Bizi bu konuda da destekleyen, yönlendiren hayvan barınağı kurulduğundan beri her türlü desteği veren gönüllülerimize teşekkür ederim.

2 thoughts on “Kadıköy’de Pet Shoplarda Hayvan Satışı Yasağı Kararı Aldık

  1. Kadıköy belediyemizin almış olduğu karar hepimizi çok mutlu etti. Belediyemizin bu kararı diğer tüm belediyelere örnek olmasını dileriz. Başkanımız Selami Öztürk ve konuya hassasiyet gösteren herkese teşekkürler…

  2. sayin selami ozturk, yasak olarak lanse ettiginiz sadece yasal olarak uzerinize dusen denetim. yani belgesi olan kedi de kopek de satilmaya devam edecek. hayvanseverler satisin kulliyen yasaklandigini sanarak bayram ediyor, sizi de tebrik ediyor. peki denetimlerde el koydugunuz hayvanlar, sahiplendirilmezlerse ne olacak? bunca cins hayvan (dolayisiyla irklarina ait hassasiyetleri, zayifliklari tasiyan ve yasatilmasi daha zor olan hayvanlar) barinaginizda nasil yasatilacak? sokak kopeklerinin zor dayandigi kosullarda bu petshop eziyetinden cikmis hayvanlari nasil yasatacaksiniz? bunca hayvan sahiplendirilemeyecegine gore onlari nasil bir son bekliyor? (gerci meclis kararinda sizin el koydugunuz hayvanlarin barinakta hastalanmasi ya da olmesi durumunda belediyenin sorumlu tutulamayacagi da belirtilmis!) bu sorulara cevap bekliyoruz.
    saygilarimla.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s