“KADIKÖY’DE BAĞCI DÖVDÜRMEM”

Görsel

 Kadıköy Göztepe’de camiyi değil, caminin yapılmak istenen yerine karşıyız. Caminin siyasi malzeme yapılmasından rahatsızlık duyuyorum. Amaç üzüm yemekse tamam, ama bağcıyı dövmek istiyorlarsa, biz Kadıköy’de bağcıyı dövdürmeyiz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi  7 yıl önce Göztepe Parkı’nı imara açmak istediğinde Kadıköy Belediyesi ve  ben dâhil olmak üzere 30 vatandaş bireysel itiraz hakkımızı kullanıp dava açtık. Danıştay ilk önce bir vatandaşın itirazını kabul edip lehte karar verdi fakat Danıştay’da yapılan üye değişikliğinin ardından karar bozuldu. Yeni üyeler Kadıköy Müftülüğü’nün bile fikrini almadan kendilerini bilirkişi yerine koyarak, Kadıköy’de cami sayısının az olduğuna kanaat getirdi. Şimdi İBB yine konuyu gündeme taşıdı ve mecliste karar aldı. Kadıköy Belediyesi bu durum üzerine 60 yıllık ağaçların bulunduğu Göztepe Parkı yerine, aynı bölgede, ağaç ve yeşil alan bulunmayan başka bir alanı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne önerdi.

Şimdi İBB yetkililerine sesleniyorum, eğer burada amaç camii yapmaksa buyurun. Ama amaç bağcı dövmekse biz burada bağcıyı dövdürmeyiz. Bu konuda aklın, mantığın, birlikteliğin öne çıkması lazım. Dayatma ve kibirin geride bırakılması lazım. Kadıköy Belediyesi burada akılcı davranmıştır. Bizim tekliflimize Büyükşehir Belediyesi’ndeki aklıselim insanların sağlık içinde yaklaşması lazım. Böylece sorunu, toplumu germeden, kavgalar yaratmadan, camiyi tartışmadan bitirebiliriz. Biz camiyi tartışmıyoruz. Caminin yeşil alan olan yerini tartışıyoruz. Kadıköylülerin ve Göztepelilerin rızası alınmadan, 60 yıllık ağaçların kesildiği parkta yapılacak camide namaz kılınmaz. Reklam için cami yapılıyorsa yazık. Bizim gösterdiğimiz alan gayet uygun. Sivil Toplum Kuruşları karşı çıkmış eylem yapmış saygı duyarım. Biz camiye değil, cami yerine karşıyız. Caminin siyasi malzeme yapılmasından da son derece rahatsızız. Amacımız toplumu germeden bu sorunu çözmek.

10 thoughts on ““KADIKÖY’DE BAĞCI DÖVDÜRMEM”

 1. Öyle kareleri çizince harika olmuş da imara açılan alan 2000 küsur m2, bütün park 8000 m2, sizin çizdiğiniz alan en fazla 800-1000 m2 !!!

  İşaret ederek teklif ettiğiniz alanda inşaat başlaması demek oradaki tüm spor alanlarının da kaldırılması demek… O spor alanlarından yılda kaç bin insan hizmet alıyor! Şirket çalışanları turnuva düzenliyor, bahçesinde imkanı yeterli olmayan okullar öğrencilerini getiriyor! Rezervasyon yaptırmak zorundasınız, yer bulamıyor faydalanmak isteyenler.

  Ağaçların 60 yılına niye takılıyorsunuz bu arada? O parkta yaz başından beri çatır çatır onlarca ağaç kesildi, Belediyenizden yardım istedik; gelip tespit mi yaptınız? Kadıköylülere “gelin, dikilin parkın önüne, ağaçların kesilmesine engel olun” diye mesaj mı gönderdiniz? Yooo! Belediyenizden gelen cevap “o park bizim sorumluluk alanımızda değildir”. oldu.

  Biz Kadıköy’ü oylarımızla size emanet ettik, siz bu cevabı rahatlıkla verdiniz!

  “60 yıllık ağaçların önüne yatacağınızı söylemişsiniz, kesilenler 20-30 yıllıktı, yaşları tutmadığından harekete geçmediniz herhalde.

  “Göztepe Parkı ne suretle olursa olsun imara açılmasın, park olarak korunsun” diyenleri cami düşmanı gibi gösterecek ifadeler kullanmakta da beis görmüyorsunuz! Halbuki bu bölgede yaşayanların yapmaya çalıştıkları tek şey parklarını korumaya çalışmak. Her ne ihtiyaç var ise, ranttan fedakarlık edilsin, gidip imarlı alana yapılsın!

  Madem cami ihtiyacı vardı, aynı dönemde – yine tüm tepkilere karşı – imara açılan kamu arazisi Meteoroloji arsasına, neden kamu faydasına cami inşa edilmedi de rant uğruna özel sektöre açıldı, o dev kuleler dikildi? Rant söz konusu olduğunda dini ihtiyaçlar teferruat oluyor.

  Afet İmar Planına göre Çadır Alanı olarak belirlenmiş bir bölgeyi imara açanlara yol gösteriyorsunuz. Başka bir çadır alanı, kamu arazisi elimizden alındı, şimdi sıra Göztepe Park’ına mı geldi?

  Hukuku, bilimi, atanmış bilirkişilerin raporunu göz ardı eden, bölgenin gerçek ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmayan, 700 metreyi “yürüyüş mesafesi” kabul etmeyen, usule aykırı alınmış bir yargı kararının sonuna kadar karşısında olmalıydınız!

  Bölgeniz parklarında engelli çocukların faydalanabileceği bir tek engelsiz oyun alanı bile yok, buyurun size gerçek ihtiyaç! O yargı kararını alanlar bunun farkında değil, ya siz?

 2. Doğa yeşillik ve ağaçlar en çok korumamız gereken değerlerimiz. Sadece bugün için değil yarınlar için çocuklarımız için ve elden giden dünyamız için…etrafınıza şöyle bi bakın…3-4 katlı eski binalar yerini 20 ve üzeri katlı rezidanslara bırakıyor…gökyüzünü görmek artık daha da zor bizim için ve çocuklarımız için….çok katlı binaların gölgesinde üst üste bir yaşam vaadi….evet, tabii, 4 katlı bir binanın yerine dikiveriyorlar 14 katlı bina…eskiden o binada 8 hane otururken şimdi 18 hane oluyor. gittikçe değişmeyen yüzölçümü üzerinde daha çok insan yaşatılmaya çalışılıyor. herkes aynı anda sokağa çıksa (ki buna dahi gerek kalmıyor) omuz omuza yürüdüğümüz bir cadde manzarası çıkıyor karşımıza. kişi başına kaç metrekare düşüyor acaba hiç düşündünüz mü??bir metre kareyi bile bulmaz ve insan sayısı arttıkça bu alan daha da azalıyor.

  Göztepe Parkı çocuklarımla yazın sıcak günlerinde bir taze nefes alabildiğimiz nadir mekanlardandır. yemyeşil çimenleri, baharda rengarenk açan çiçekleri(ki artık maalesef bundan sonra onlar da yok) ile çocuğum gönlünce koştururken ağaçların gölgesinde biz de keyfine varırdık koca şehir içinde kalmış bir avuç doğa içinde oturabilmenin, ayrıcalık sayardık burada yaşamayı.

  Çok üzülüyorum bu çocukların oyun alanları birer birer elden gidiyor, doğa , dünya elden gidiyor, kaçımız farkında…ve utanıyorum ‘bir şey yapamadım’ demekten..!

 3. Belediye olarak gösterilen yere de cami istemiyoruz. O alanın olduğu gibi korunması gerekir. Sürekli her boş alana kuleler dikerek nüfusun da yoğunlaştırıldığı bölgede hiç boş alan olmayacak mı? Bir bakın gelişmiş ülkelerde şehirlerde kişi başına düşen yeşil alan ne kadar. Biz gelişmedik daha o kadar deniyorsa o başka…

  • Bu alana inşaat yapılmaması için hem kişisel hem kurumsal dava açan benim.Ancak Danıştay Kararından sonra bu alana bir cami yapılacağı kesinleşti.Şimdi bir tercih yapmamız gerekiyor.Başka seçenek yok. Ilginize Teşekkürler. Selami Oztürk

   • Cevabınıza teşekkürler. Her ne kadar sayfanızda yazdıysam da şahsınıza değil bu kararı alanlara hitabendi. Konu başlığı altına düşüncemi duyurma ihtiyacı duydum. Hiç sanmıyorum ama bu kararı alanlar burada oturanların ne düşündüğünü öğrenmek isterlerse diye yazdım. Sizin çabalarınızı biliyorum ama burada oturanlardan bir kısmı istemiyorsa bir referandum yapılabilir. Bu zorlanabilir.

 4. 1999 depremini asla unutmayalım.evlerimizden çıkmamız için anons yapıldığı sırada sığınacağımız yer göztepe parkıydı.heres ya çadır kurmuştu ya da yere battaniye sererek yatmıştı.yer bulamayanlar ise ayaktaydı. ama göztepe parkındaydık.çünkü sığınacağımız başka yer yoktu.camii ihtiyacı yalanlarına inanmayacak kadar akıllıyız.ben 3 çocuğumu o parkta eğledirdim.tek yeşil alanımız.ve park larak kalmasını istiyorum.

 5. Selami Bey, karşı olunan şey park ve spor alanlarına imar yapılmasıdır. Camiler yıllardır iktidarın kullandığı bir din sömürü malzemesi olmuştur. Caminin gerekliliğinden önce, İBB’nin, iktidarın ve Kadiköy belediyesinin bu tip alanlara bakışının tartışılması gerekmektedir. Ne yazık ki, Kadıköy belediyesinin bu konuda gerekli desteği vermediği hissine sahibim. İşin içinde dini obje olduğu için politik davranmak zorunda olabilirsiniz ancak elimizdekilere sahip çıkmadıkça sahiplenecek birşeyimiz kalmayacak…

 6. göztepe parkı yeni haliyle katolik mezarlıgına benziyor fıskıyeli havuzda tuz biber ekmiş az gelişmişlik göstergesi devasa fıskıyeli havuzlar arabeskleşmenin görmemişliğin anıtı gibi .

 7. göztepe parkında eskiden çocugumun tırmandığı ağacı şu anda bulamıyorum. Toplam kaç ağaç kesildi “yenilenirken” ve “yenilenme” ne kadara mal oldu? bu bilgiyi nereden öğrenebilirim?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s