Yeni Yıla Çocuk Şarkılarıyla Başlamak

Finlandiya’ya yaptığım bir proje gezisi esnasında, birkaç küçük çocuk keman dinletisi sunmuş ve bu konserden çok etkilenmiştim. Çocukların belediyenin açmış olduğu kurslarda eğitim aldıklarını öğrendim. O an böyle bir çalışmayı mutlaka Kadıköy’de de yapmalıyız dedim ve Türkiye’ye döner dönmez bu fikri Kadıköy’ün kültür hayatına yön veren Özel Kalem Müdürlüğü’ndeki ekibimle paylaştım. Onları da bu proje heyecanlandırdı ve bugün 3 bin çocuğun sanat eğitimi aldığı  Çocuk Sanat Merkezinin temelleri atıldı.

Görsel

2007 yılının Kasım ayında piyano, gitar, keman, bağlama ve vurmalı çalgılar branşlarında;

Caddebostan, Halis Kurtça, Barış Manço,19 Mayıs Kültür Merkezlerinde, İnönü Meslek Eğitim Birimi ve Barış Manço Müze Evi’nde başlattığımız ücretsiz müzik eğitimi sayesinde çocuklar ile birlikte üretmenin keyfini yaşadık. 2008 Aralık ayında faaliyetlerimizi tek bir merkezde toplayarak Çocuk Sanat Merkezi adı altında 450 öğrenci ile eğitimimize devam ettik.

Görsel

2009-2010 öğretim yılında bale, dans, resim, drama ve müzikte halk müziği oda korosu, viyolonsel branşlarını da ekleyerek üç katta 1400 öğrenci ile eğitim yelpazemizi genişlettik. Çocuk Sanat Merkezi müzik bölümü, projeye olan yoğun ilgi ve isteğin ürünü olarak profesyonelce hazırlanmış ve her odası ses yalıtımlı olarak izole edildi.

Merkez, Kadıköy Belediyesi Yaylı Çalgılar ve Çocuk Gitar Orkestrası oluşturarak çocukların eğitimlerini farklı bir anlayışla da sergilemelerine yardımcı oluyor.
Çocuk Sanat Merkezi’nde öğrencilerimizin, müziği yaşantılarının parçası haline getirmelerini, diğer disiplinlerle koordineli olarak çok boyutlu ve çok uluslu düşünmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Temel hedefimiz müzisyen yetiştirmekten çok sanata duyarlı, estetik duygusu gelişmiş, takım çalışması yapabilen çocukların yetişmesine olanak sağlamak.

Görsel

Dün katıldığım Süreyya Operası’ndaki Yeniyıl Konseri’nde de çocuklar bir kez daha göğsümüzü kabarttı. Sahnede yüzlerce çocuk, her biri ayrı bir sanat müzik aletiyle yer alıyor, arkalarında neşeli yeni yıl şarkıları söyleyen sevimli bir koro. İyi ki 6 yıl önce bu projeye başlamışız.

3 thoughts on “Yeni Yıla Çocuk Şarkılarıyla Başlamak

  1. Sanata ve çocuklara verdiğiniz değer için çok teşekkürler…Bu ortamda yetişen çocuklar yarının saygın büyükleri olurlar ….

  2. Yeni Yıla Çocuk Şarkılarıyla Başlamak | Ben ElifEzgiBalikci

  3. Merhabalar ,sonsuz teşekkürler sunduğunuz ayrıcalıklar ve imkanlar için 🙂 kızım kemana gidiyor bu ikinci yılı…Bu yıl son yılı diye karalar bağlamış durumda, keşkeeeee 3-4 yıl sürse çocuklar iyice pişseler, tam alışıyorlar öğreniyorlar kurs bitiyor 😦
    Buna da razıyız lütfen şikayet olarak algılamayın ,damakta kalıyor tat işte:)))
    Saygılarımızla,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s