KENTSEL DÖNÜŞÜM VE KADIKÖY

İstanbul’da uygulanan model  “kentsel dönüşüm” değil “kentsel yenileme” dir.

Görsel

Kentsel dönüşüm; belli bir nüfusun bütün sosyal, kültürel, sağlık, eğitim ihtiyaçlarının karşılanabildiği alan düzenlemesi anlamına geliyor.  Oysa bizde yapılan ve İstanbul’da uygulanan; haklı olarak ve elde olmayan nedenlerle sadece kentsel yenileme. Yani bir bina ya da bir mahalle komple yıkılıyor ve yapılıyor. Ama o mahallede olması gereken yeşil alan, eğitim alanı, sağlık alanı nüfusa göre bırakılamıyor.  Dolayısıyla bu bir kentsel yenileme.  Ancak İstanbul gibi bina stokunun çok eski olduğu ve deprem riski olan bir bölgede bina yenilenmesi de önemli bir olay,  çünkü herkes biliyor ki “insanları deprem değil çürük binalar öldürüyor”. İnsan yaşamı için önemli olduğu kadar İstanbul Depremi, Türkiye ekonomisi sarsabilecek, ülkenin bağımsızlığını tehlikeye düşürebilecek düzeyde risk arz ediyor. O bakımdan bunu çok ciddiye almak lazım, 13 yıl kaybedildi bu meseleyle, 1999’da 2012’ye kadar olan süreyi değerlendiremedik. 2012’den sonra bilhassa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın almış olduğu önlem bence en uygun çözümlerden biridir. Bugüne kadar Büyükşehir Belediyesi 10 yıldan beri bu önlemleri almış olsaydı kentin büyük bölümü yenilenmiş olacaktı, ama çok geç kalındı. Geç kalınınca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müdahale etti ve yeni yasa çıkarıldı. Bu yeni yasayla binaların komple yenilenmesi mümkün, apartmanlardaki anlaşmazlıklar önemli ölçüde çözülüyor, sadece buradaki belirsizlik, verilecek imar hakkının ne olacağı ve ne kadar artırılacağı konusunda. Vatandaşların bu yönde beklentisi var. Kadıköy bölgesinde 2.07 olan imar hakkının 2.50 çıkarılması halinde önemli ölçüde binaların yenilenebilmesi fırsatı oluşacak. Ek bir finansal desteğe gerek kalmayacak.  Kent rantı kentliyle bölüşülmüş olacak.

Fikirtepe’de 1500’e yakın daire yıkıldı

Aynı şekilde Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamasıyla Fikirtepe, Eğitim ve Dumlupınar Mahallelerinde baştan bir yenileme çalışması var. Her ne kadar başta belli bir yükseklik hakkı verilip sonra alınsa dahi yine de mevcut imar durumu o bölge halkını tatmin ediyor ve şu anda müteahhitler o bölgeye girdi, yıkımlar başladı. Yıkılmış olması dahi bize mutluluk veriyor çünkü asgari olarak sağlıksız olan yüzlerce bina yıkıldı. Yarın gerçekleşecek tehlike durumunda insanlar, oluşabilecek tahribattan kurtulmuş oldular. Şu an Fikirtepe’de 1500’e yakın daire yıkıldı. Mülk sahipleri bir araya gelip ada bazında yapılaşmaya gidiyorlar. Bu yapılaşmada 200 tane parsel üç tane dört tane blokta toplanacak. Böylece daha fazla yeşil alan kalacak ve yollar biraz daha geniş olabilecek.

100.000’e yakın nüfus hiç mühendislik hizmeti alınmamış binalarda yaşıyordu

Görsel

Fikirtepe Bölgesinde nüfus ve yapılaşma yoğunluğu çok fazla olduğu için planlama istenildiği gibi yapılamıyor. Dolayısıyla orada yeni kamusal ve yeşil alanlar yaratmak çok da mümkün olmuyor. Yaratılan alanlar ihtiyaçları karşılamıyor. Bu yüzden Fikirtepe’de oluşacak alanda bölgenin bütün ihtiyacının karşılanabileceği bir yapılaşma mümkün gözükmüyor. Fikirtepe’nin Kadıköy Merkezine yakın olması, E-5’in kenarında olması, iki köprüye de bağlantısının bulunması nedeniyle bölge daha çok ticaret ve iş merkezlerinin, büroların bulunduğu bir merkez haline gelecek, yönelim bu şekilde. Evvelce konut ve insanların yaşam bölgesi olan bu alan biraz daha farklı fonksiyon kazanacak. Haliyle yurttaşlar da, çok yüksek kiralar ve çok yüksek bedeller üzerinde gayrimenkullerini değerlendirme fırsatı bulacaklar. Daha şimdiden, Fikirtepe projesinin bitirilmesi sonrasında, yeni yapıların değerlenecek olması bölge halkında heyecan yaratmış durumda. İleride buradaki yerlerini kira vermeyi, buranın geliriyle geçinmeyi hayal etmeye başladılar.  Aslına bakarsanız bu; hem arsa sahiplerini hem de kent yöneticisi olarak bizi mutlu eden bir olay, çünkü sonucu itibariyle 100.000’e yakın nüfus hiç mühendislik hizmeti alınmamış binalarda yaşıyordu. Dolayısıyla bundan da kurtulmuş olacaklar. Bu bölgede her ne kadar yüksek katlı yapılar olacaksa da bölgeye en uygun çözüm ortaya çıkacak, bu nedenle Büyükşehir Belediyesinin bölgede yapmış olduğu yenileme projesini en başından beri destekledim.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çıkarmış olduğu yasayı üst yapı sorunlarının çözümü için önemli görüyorum

Görsel

Bazı sıkıntılı durumlar söz konusu, örneğin bütün yapıların aynı anda yıkılacak olmasının sorun yaratacağı düşünülüyor. Örneğin; yıkılan yapıların tekrar inşası sürecinde “yeterli sayıda müteahhit mevcut mu?”. Bunların kademeli yıkılması gerekeli; bir yeri yıkarken diğer yeri mağdur etmemek gerekiyor. Bir apartmanda kat maliklerinin 3/2’sinin yapım için hemfikir olması ondan sonra yıkıma başlanması en doğru olay. Yani aralarında anlaşma sağlanmadan birkaç kişinin isteği sonucu yıkım yapılması ve yeniden inşasının da yarıda kalması ilerde ekonomik ve sosyal açıdan büyük sorunlar doğuracaktır. Bunun önümüzdeki günlerde muhakkak şekilde çözüme kavuşturulması gerekiyor.

Fikirtepe, Eğitim ve Dumlupınar bölgesi gecekonduların yoğunluk arz ettiği alanlar olduğu için bu bölgelere özel plan uygulandı. Buranın dışındaki bölgelerimiz üçe ayrılmakta; biri Ankara asfaltından denize kadar olan ve Kurbağalı Dereyle sınırlanan D-100 dediğimiz bölge. Bu bölge için özel bir çalışma yaptık. Burada üç sınıfta yapılaşma planımız bulunmakta; ilki deniz kenarı, yani deniz parselleri ve arkası, diğeri Bağdat Caddesi, sonuncusu da karışık yapılaşma. Karışık yapılaşma alanlarımızın çoğunun oranı 2.07,  çok azı 1,08 oranında. Bağdat Caddesi’nde beş kat, sahil kesimde üç kat, sahilin hemen arkasında dört kattır. Sahil kesimi, sahil arkası parseller ve Bağdat caddesinde taban oturumunun %35 olmasını istiyoruz,  kat verilmesin bu bölgelere. Geriye kalan bölgede ise 2.07’nin 2.50 olmasını istiyoruz. Bunun dışında kalan Hasanpaşa, Acıbadem ve Koşuyolu bölgeleri için özel plan çalışmalarımız var. Çünkü Koşuyolu 3,4 katlı binalardan oluşan çok özel bir yer. Oraların imarını çok fazla artırmadan binaların yenilenmelerine fırsat tanımak lazım ki çok daha hızlı yenilensin. Acıbadem, Hasanpaşa, Rasimpaşa ise biraz daha farklı, tarihi yapıların fazla olduğu bir Yeldeğirmeni var. Hasanpaşa bir çöküntü bölgesi ayağa kaldırılması gerekiyor. Dolayısıyla buralara ayrı planlamalar yapılıyor.

Üç ay içerisinde de Kadıköy’ün tüm bölgeleriyle alakalı plan ve projeleri teklif olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına götürmüş olacağız.

Bakanlıkla görüşmelerimiz devam ediyor. Onların önerilerini dikkate alarak hazırlıyoruz projelerimizi. Ama bu süreçte asıl görev yapması gereken kurum Büyükşehir Belediyesi. Bu iş Büyükşehir Belediyesinin işi; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın işi değil. Ama birileri görev yapmadığı için başkaları devreye giriyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy Belediye Meclisi’nini daha önce önerdiği 2,07 oranın 2,50’ye yükseltilmesi teklifini reddetti. Arkasında siyasi bir gerekçe var maalesef; yani bunu Kadıköy Belediyesi teklif ettiği için reddetti. Bunun üzerine bizde diyoruz ki “12 yıldır siz çıkarsaydınız o zaman!”. Teklif ettik, gayr-i resmi görüşmeler yaptık çıkarmalarını talep ettik, çıkarmadılar. Üzerine sürekli “Kadıköy Belediyesinin bir teklifi yok” diye açıklama yapıldı yurttaşlara. Öyle olunca mecbur kaldık Belediye Meclisi’nden teklif götürmeye, bu kez de teklifi reddettiler. Şimdi seçim yaklaşmakta ve iddia ediyorum birkaç ay içerisinde Büyükşehir Belediyesi Kadıköy Belediyesi’ne 2.50 emsal hakkını verecek.

Kadıköylü bu elma şekerini yer sapı onların elinde kalır

Bu kez bizim teklifimizle değil kendileri vermiş olacaklar. Bu tavır etik değil, bu kadar yurttaşı beklettikten sonra sadece seçimler düşünülerek bunun verilmesi… Açıkça bu bir elma şekerine benzer ama Kadıköylü bu elma şekerini yer sapı onların elinde kalır. Bu yüzden daha fazla uzatmadan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan önce Büyükşehir Belediyesi’nin bu sorunu halletmiş olması gerekir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yarın belli imar hakkı verildiği zaman Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı plan çalışmasının hiçbir esprisi kalmaz.

İnsanlar bir an önce binalarını yenilemek istiyorlar. Hatta yurttaşlardan olanak sahipleri yeni bir hakkın verilmesini beklemeden binalarını yenilemeye başladılar. Ancak; olanağı olmayan insanlar var, emekliler var. Bina yıkıldıktan sonra aynı daire sayısında yapılamayan binalar var. Bunlara çözüm getirmek lazım. Çözümü getirmek de devletin görevi, biz devleti temsil ediyoruz, Büyükşehir Belediyesi de öyle, bu yüzünden sorunu çözmek gibi bir zorunluluğu var biz de aslında bunu talep ediyoruz kendilerinden.

84 thoughts on “KENTSEL DÖNÜŞÜM VE KADIKÖY

 1. Başkanım merhaba,
  Hasanpaşa mahallesi Nabizade sk. ve Andelip Esat sokağındaki yerleşim yerlerinin de kentsel yenileme ile yıkılacağını söylüyorlar. Gerçek midir değil midir nasıl öğrenebiliriz? Teşekkürler

 2. Sayın Selami Öztürk,

  Öncelikle iyi çalışmalar. Parklar ve engelli vatandaşlarımız için yaptıklarını takdir ile karşılıyoruz.
  Benim sormak istediğim kentsel dönüşüm kapsamında Caferağa Mahallesi (Moda) için özel bir projeniz var mı? Moda yapısı itibari ile çok katlı yapılara pek izin verilmeyen bir bölge, fakat yakın zamanda özel imar izni ile bir otel (Double Tree) inşa edildi. Eğer bu tür yapılar inşa edilebiliyorsa bir çok deprem öncesi inşa edilmiş binanın bulunduğu Moda için imar izni belli bir derecede artırılarak (tabii ki Moda’ya özgü yapıyı bozmadan) müteahhitler için yeni yapıların yapılması cazip hale getirilebilir mi? Çünkü bu cazip hale getirilmez ise yakın gelecekte insanlar evlerini istemeye istemeye TOKİ’ye veya TOKİ ile çalışan müteahhitlere vermek zorunda kalabilirler.
  Bu konu hakkındaki projelerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşabilirseniz çok memnun olurum.Şimdiden çok teşekkürler. Tekrardan iyi çalışmalar.

  Saygılar

  • Sayın Selami Öztürk,
   Onur beyin yazdıklarına % 100 katılıyorum
   Onur bey çok önemli bir konuya işaret etmektedir. Moda daha özel bir yapıdadır. Binalar daha yapışık ve bitişik nizamdır. Moda’ da imar izninin min 2,5 olması gerekmektedir ki, insanlar mağdur olmadan binalarını yenileyebilsinler. Yoksa yakın bir gelecekte insanlar istemeye istemeye evlerini Toki’ ye yada Toki’ nin anlaşmalı müeahhitlerine vermek zorunda kalacaklar… Zaten bu zihniyetin de yapmak istediği şey kensel dönüşüm adı altında kendi cemaatini bu kurtarılmış bölgelere yerleştirmektir.

  • Ben Kadıköy Belediyesinin inşaat emsal oranının 2,50 civarına yükseltilmesini gönülden ve halkın yararına olarak istediğine kesinlikle inanmıyorum.Hiçbir kurum ve kişi elinde mevcut gelir ve rant hakkını kaybetmek istemez.Oysa ki kentsel dönüşüm projesi kapsamındaki yenilemelerde belediyeler, büyük oranda vergi ve harçlardan mahrum kalacaklar..Sayın Başkan, başarırsanız 40 yıllık oylarımı helal etmeyi de özür dilemeyi de bilirim.Ama sanmıyorum,.İnşallah yanılırım.Başarılar…

   • Sayın Reha Ünsal bey;fikrinize katılmıyorum.Başkanın uygulamak istedigi Kentsel Dönüşüm projesi degil.Kentsel yenileme projesi. Bu proje çok önemli çünkü olası bir deprem sonrasında olacaklar çok vahim sonuçları doguracaktır.1999 yılı öncesi yapılan binalar yıkılmaya aday binalardır.Bence mutlaka yenilenmesi gerekmektedir.Gelir ve rant insan hayatı ve saglıgından dahamı önemlidir.Bu açıdan baktıgınızda sizinde bu görüşe katılacagınızı sanıyorum.Saygılar.

 3. Siz ilk önce gelin bir Kozzy nin oradaki sorunu çözün 22 yıldır Kaya sultanın isteğine rağmen Cuma pazarını kaldırmadınız (seçimlerden önce sözverdiğiniz halde bu arada Baytur ve Kozzyide o sokağın içine kattınız çağdaşlık medeniyet ? o bölgeye 100 lerce araç giriyor hergün ve bu konuya nedense hep duyarsız kaldınız sizce biz seçmenleriniz bunu hak ediyormu ? oy verdiğimiz için bizmi suçluyuz? pazara yer bulamıyoruz diyorsanız belediyelerin amacı kamuya yaralı olmaktır ticaret yapmak değil koozyi neden yaptırdınız orası pazar yeri olmazmıydı ve biz bu sıkıntıyı çekmek zorundamıyız

 4. hep adaletten hep hizmetten hep eşitlikten konuşuyoruz, doğruyu talep ediyoruz, elbette şahane! peki ama aynı sokak üzerinde sokağın solundaki arsaların tamamı konut alanı olurken sokağın sağ tarafı nasıl arsanın yüzde 40’ını ya da 50 sini konut alanı olarak kullanmak zorunda kalıyor. şayet hasanpaşa yıldız sokak (bu isim de sakinlerin haberi olmadan aslı sokak oldu durup dururken)’ın imar planına bakarsanız karşınıza böyle tuhaf bir sistem çıkacak. en köhne halinle bile 100 metre karede yaşayan insanların 40 metre kareye mahkum edilmesi mi çağdaş şehir anlayışı? eğer öyleyse sokağın 2 metre karşısı neden farklı bir hakka sahip olabiliyor? şayet bu ülkede adalet, hak ve akıl geçerli olsaydı bu planı yapan çizen akıl eden insanlar utanır bu işlerden elini ayağını çekerdi sanırım.
  fazlasını değil hakkını isteyen, herkesle eşit hakka sahip olmak isteyenlerin beklentisidir bu!

 5. SAYIN BAŞKANIM VERİLMİŞHAKLAR VE VERİLMİŞ SÖZLER GERİ ALINIRMI FİKİRTEPELİ HER ŞEYİN İYİSİNE LAYIK YILLARCA PİSLİGİNİ ÇEKEN BİZLER ŞİMDİ ÜÇ BEŞ ÇAPULCU MÜTAYİT GELİYOR ALMAYA ÇALIŞIYOR İNSANLARI KANDIRMAYA ÇALIŞIYOR DEVLETDE FİKİRTEPELİDEN TARAFA OLMUYOR MÜTAYİTLERİN ÖNÜNE ATTILAR ANLAŞIN DİYE ADAMLAR NASIL KANDIRACAKLARINI BİLMİYORLAR SÖZLEŞMELERDE HER TÜRLÜ ÜÇ KAGIT VAR ADAM GİBİ SÖZLEŞME KİMSEDE YOK MADEM DEVLET BİZLERİN YANINDA GÜVBENCE VERSİN TEMİNAT VERSİN BİZLERDE VERELİM GİDELİM ..

 6. Sayın başkan yaptıklarınızın yapamadıklarınıza teminatı olmasını içtenlikle dilerim.
  Kadıköylü olarak bölgeniz yalnız Fikirtepe ve Bağdat caddesi dahil diğer semtlerden ibaret değil.Bu bahsettiğiniz yerler imara uygun hale getirme çalışmalarınızı biliyorum ya Bostancıdan Caddebostana kadar aralarda kalmış sahil şeridinde denize 1.ve 2. parsellerde 40 yıllık binaların akıbetini merak ediyorum.Yatay genişletme talebinde bulunmuşsunuz. mevcut bahçe genişliği 5 metre.Bu müteahhidi kurtarır mı ? Yükseklik söz konusu değil niye ? Kartal sahilde Palmiye evleri 12 kat emsal değilmi ….yanında yeni inşaat başlıyor o da 12 katlı rezidans oluyor…orası istanbul il sınırı dışında mı bu ne çifte standart.Sizin fikirlerinize ters düşmüyor mu neden ayrıcalık var… sahilde maddi durumu iyi olanlar zaten yeni ve çoğu dubleks evler yalılar…kalanlar eski ve emeklilerin oturduğu binalar.Kendileri yaptıramaz 2kat fazla çıkılsa müteahhidide kurtrır,oturanların canını da kurtarır.Mantolama zaruri ama 40 yıllık binaya min.70.000 Tl millet bunu veremiyor bina dökülüyor.Bu binaların durumu hakkında lütfen bilgilendirmenizi önemle rica eder çalışmalarınızda başarılar dilerim…..

  • Sayın Başkanım,
   aynı fikirdeyim, bir çifte standart olduğu kesin…
   Ayrıca yalıda, dublekste ve villada oturanların evleri de yeni zaten.
   Yeni olmasa da zararı olmaz çünkü maddi güçleri iyi… Rahat rahat yenilerler olmadı 500 metrekareden 300 metrekareye düşerler Ama Kadıköyü Kadıköy yapan o yalıların dublekslerin ve villaların arkasında o eski binalarda yaşayan Kadıköy beyefendileri ve hanımefendileridirler. Bu kişiler yaşlı ve emeklidirler…Hepsi belli eğitimi ve kültürleri almışlardır. Kadıköyün o kendisine özgü Atatürkçü ve Cumhuriyetçi yapısını oluşturmuşlardır. Sahildeki yalı villa ve dublex şeridi ise kozmopolittir. Parayı bir anda bulan herkes bir anda kendini orada bulabilir ve işler ters gittiğinde de oradan çekip gidebilir. Ancak bu kadıköyü kadıköy yapan beyefendi ve hanımefendiler her zaman oradadır. Bu durumda imarın minimum 2,5 belkide 2,6 olması gerekmekte ve kat sayısının kesinlikle artması gerekmektedir. Ben şu anki iktidarın elde edemediği, giremediği, hürmet görmediği, Kadıköy gibi kurtarılmış bölgeleri, kentsel dönüşüm projesi marifeti ile ilk önce homojen yapısını bozarak kozmopolit bir hale getireceğini ve arkasından da başta sosyal ve demografik yapısını bozarak bu hazmedemediği yapıyı zedeleyip yok etmeye çalışacağını düşünüyorum.

   • Sayın başkanım Her ne kadar bazı e.maillerde siyasi düşüncelerle yapıcı olmayan eleştriler yapılsada biz size güveniyoruz.Mesele bagcıyı dövme degil üzüm yemek.Daha neler yapabilriz diye bakmak lazım.Şuanda en önemli konu deprem korkusu iiçinde olan insanların korkularını ortadan kaldırmak. Büyükşehirden ümidimiz yok artık.Çünkü onlar kadıköy haricinde her yerde yenileşmenin önünü açıyorlar.Binaların yeniden yapımı için emsal artışı önemli bir adım,umuyoruz gerçekleşir. Bunun yanında zamanında terki yapılmamış yeşil alanlarında terki yapılarak brüt parsel üzerinden emsal kullanılmasına olanak verilmelidir sayın başkanım. Bu hem yenilemeye önemli katkıda bulunacak hemde kentimiz hatırı sayılır yeşil alanlar kazanacaktır. Bu konuda da desteginizi rica ediyoruz.Saygılarımla

 7. Sayin baskanim ben 37 yillik fikirtepede yasiyorum ve bundan sonraki yillarimida burada gecirmek istiyorum bizler su an sahipsiz kaldik siz bari sahip cikin hakkimizi i stiyoruuz sadaka deyil

 8. SAYIN BAŞKAN MERHABA,

  BEN EĞİTİM MAHALLESİNDE OTURUYORUM VE BİR İNŞAAT TEKNİK ELEMANI OLARAK BURADA ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE YAPILACAK İNŞAAT KATLİAMINA BİRİSİNİN DUR DEMESİ GEREKİYOR. ÇÜNKÜ BURADA İLGİÇ İSİMLER ALTINDA KURULMUŞ BİRÇOK FİRMANIN YANİ MERDİVEN ALTI FİRMALARINA RASTLIYORUZ BURADA ADI SANI DUYULMUŞ BİR FİRMAYA RASTGELEN VARMI BEN GÖRMEDİM BU ÜÇ MAHALLENİN KİMSEYİ MADUR ETMEDEN AMA KİMSENİNDE GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMADAN YENİ YEŞİL ALANLARIYLA YENİ GENİŞ YOLLARI VE YOLLARDA BİR TEK ARAÇ KALMAYACAK ŞEKİLDE YEŞİL ALANLARIN ALTINA GİZLENECEK GARAJLARIYLA, otoparklarıyla YENİ BİR PLANLAMA GEREKMEKTEDİR. İSTANBULUN EN ÖNEMLİ MERKEZLERİNDEN KADIKÖYÜN ÖRNEK ŞEHİR OLMAYA ADAY BU 3 MAHALLESİ FİKİRTEPE, DUMLUPINAR VE EĞİTİM MAHALLESİNİN KATLEDİLMESİNE İZİN VERMEYİNİZ LÜTFEN.

 9. Sayın Başkan;
  Bostancı Mahallesi E-5’e yanyolda bulunan Tünel Yolu üzerinde bulunan Tekper Sitesi olarak 2007’den bu yana oldukça yapilandik ve yetkilerle donattiğimiz bir teknik heyet kurduk.Bizlere bu konuda lütfen yardımcı olun.Buyuk ve istekli firmaların teliflerini bekliyoruz.
  Saygilarimla…

  Hakan Yetkin
  Tekper Sitesi Kat Maliki ve Genel Kurulda kurulmuş olan Teknik Heyet Üyesi.
  hakan_yetkin@hotmail.com

 10. sayın başkan ben fenerbahce stadı ve cevresı ıle ılgılı bır dedıkodular sınsılesı hakkında bılgı almak ıstıyorum ben reşıtpaşa sk ve mektep sokak da oturmakdayım buraların sit alanı olacagı yonundeki haberlerin ne kadarı dogrudur buraların akıbetı nedır bılgılendırırsenız seviniriz teşekkurler

 11. Bahariye ile ilgili bir kentsel yenileme prorjesi var mı? Otopark yok. Evlerin altı lokanta. Az olan parklara dükkanlarda çalışanlar otolarını koyup, aylarca bırakıyorlar. Londradaki gibi sokak sakinlerine bir bedelle de olabilir belge verilse ve o kişiler dışında parkedenler ceza ile caydırılsa. Örneği var. Bahariye de yaşayanlar bölgeyi terk etmeye hazırlanıyorlar.Geceleri zaten terkedilmiş kovboy kasabası gibi, sokak serseriden, sarhoştan geçilmiyor . Belki ana arter trafiğe açılabilir.

 12. benim de yerim var sayın başkan ben herzaman razıyım ama amasıda var 10 m 15 m olanlar sorun cıkartıyolar mu insanları da madur etmiyolar ama cok şey istiyolar af edersiniz dayak bile istiyolar saygılar

 13. GÖZTEPEYE CAMİ inşaatında havlu atılarak sadece parkın aşağı tarafına yapılmasına razı olmak kadıköye ihanettir…

 14. Çözüm?
  Çözüm?
  Çözüm?
  1966 yılında yapılmış, resmi Deprem Dayanıklılık Testi “Çürük” çıkmış 16 haneli bir apartmanda, apartmanın yenilenmesine şiddetle karşı çıkan 4 daire ile “sağlam bir yapıda yaşama hakkı” için mücadele ediyoruz.
  Bu platformda yazdıklarınızı çağı takip eden bir jenerasyon olarak bizler okuyabiliyoruz fakat genellikle yeniden yapılanmaya karşı olan yaş ortalaması 70 üzerinde olan kişiler okuyamıyorlar.
  Benim sizden ricam Belediye binasındaki konferans salonunuzda bilgilendirme panelleri düzenlemeniz ve hatta eski binalarda yaşayan yaşlı insanlara bunun duyurusunu yapmakla kalmayıp servisler aracılığı ile konferansa götürmeyi teklif etmeniz. Çünkü şu anda herkes kulaktan dolma bilgilerle yeniden yapılanmaya “hayır” diyor. Oysa ki karşısında resmi ve saygın bir kimliği olan kişiyi dinleyecek olan herkes emin olun ki yenilenmeye karşı çıkmayacaktır.
  Eğer Kadıköy halkı için bir hizmet vermek istiyorsanız, Büyükşehir Belediyesinin zihniyetini zaten bilen Kadıköy’lüye İ:B.B.’ni şikayet etmekle vakit kaybetmek yerine halkınızı örgütleyin, elele vermenin yollarını arayın lütfen.
  Ve nihayetinde bizde sahipsiz olmadığımızı anlayalım, oylarımızı sadece Atatürk’e değil size de verelim.

 15. bızım bınada on daıre var dortyuz hıse koyulmus kımı daırede kırk hıse bazılarına otuz ,yırmıbes,yırmıi,onbes,on,ve bes bunagore daıre sahıplerı bına yıkılınca daıre sahıplerıne nasıl bır dagılım yapılacak

   • BEN SIZE SUNU SORMAK ISTEDIM BIZIM BINA ON DAIRE BU BINADA ON UC KISIYE HISSE VAR DAIRESI OLMAYANLAR NE GIBI HAK SAHIBI OLUR BIZIM BILGIMIZ OLMADAN ALMISLAR TOKI YE VERILIRSE NE OLUR YANI DAIRESI YOK DAIRE SAHIBI OLAZ CUNKU BURADA O KADAR DAIRE OLMUYOR CEVAPLARSANIZ COK MEMNUN OLURUM TSKRLER

 16. 30 yıldır oturduğum,doğduğumdan beri yaşadığım sokakların isimleri niye değişiyor?Başka ülke de 100 yıl sonra da bir adres arasan değişmediği için hemen bulursun,bizde 5yıl sonra ara yok öyle bir yer.Bizim geçmişimizi yok etmeye çalışıyorlar.Yeni açılan sokaklara yeni ad verilir.Başkanım bir yığın sorun var biliyorum ama bu da yaşadığımız yerin kimliksizleştirilmesi değil mi?

   • Başkanım,ben erenköy mah.si Nurettin Ali Berkol da Berkol ÇIKMAZI nda oturuyorum.Şimdi bunun neresi aynı sayılıyor ve neden Dilruba gibi garip bir ad koydular.Çınar olur okul olur çiçek olur kuş olur ama dilrubada neyin nesidir?biz bütün sokak sakinleri bu ismi kabul etmiyor ve kullanmıyoruz.İlginize ve geri dönüşünüze teşekkürler.

   • IBB tarafından yapilan isim değişikliği olup Mahalle muhtarı ile müşterek bir dilekçeyi bize ulaştırın.IBB nexdinde düzeltmeye çalışalım.

 17. Bence tam anlamıyla kentsel yenilenme olmalı garajlar, oku, hastane, itfaiye her semtte olmalı, yarım yapılan herşey gelecekte yeni bir yikimdir.

 18. Merhabalar Sevgili Başkan,
  Ben Marmara Üniversitesinde lisans eğitimi alan bir öğrenciyim.Kentsel dönüşümü farklı bir bakış açısı ile ele alacağım.Yenilemeye alınacak semtlerde dar gelirli insanlar ve öğrenciler de mevcut,asıl mağdur olacak ve çözüm üretmeniz gereken konu bu olmalı;çünkü yıkımdan sonra bu insanlar,barınma haklarını kaybedecek.Ekonomik sıkıntılar yüzünden şehrin en uç noktalarına taşınacak,dolayısıyla eğitim,sosyal,kültürel hakları hiçe sayılacak.Başkanım yazınızdan alıntı yapıyorum.’Fikirtepe’nin Kadıköy Merkezine yakın olması, E-5’in kenarında olması, iki köprüye de bağlantısının bulunması nedeniyle bölge daha çok ticaret ve iş merkezlerinin, büroların bulunduğu bir merkez haline gelecek, yönelim bu şekilde.’ Başkanım hedefimiz rant sağlayacak şirketlerin işini kolaylaştırmak olmamalı,bahsettiğiniz 100.000′ e yakın nüfusun hakları olmalı.Umarım yazımı dikkate alırsınız.
  Sevgiler…

  • Bu bölgede mülk sahipleri istediği müteahhitle veya kendisi yenileyebiliyor.Ancak değer artısının getireceği önüne geçilmez bir değişim de olabilir.Olmaz sa iyi olur.Buns dikkatleri çektim.

 19. Sayın Başkan :
  70 Yaşındayım ,bizi bu Laz yapılarından kurtaracak,evlatlarımızın huzurla oturması için 2.07 yi 2.5 yaptırmanız ve bu mevzuda AKP ye biraz taviz vermeniz
  sizin saygınlığınıza hiçbir şey kaybettirmez hatta seçimlerde bunu Kadıköylülere
  izah ettiğinizde onur kazanacaksınız . Şimdiden minnettarlığımızı sunuyorum.

 20. sayın ALTAY beyefendı senın mınnettarlarını sundugun baskanının verdıgı ruhsatla laz yapıları yapıldı lazlar gendı kafalarına gore bına paymadı buralar dag basımı o baskanda teknotratların verdıgı bılgıler dogrultusunda olur vermısdır kaldıkı burda hata varsa sısdemde lazlarda degıl lazların tek sucu sızlerı farelerden kurtarmak olsa gereksızlere uzun omurler dılıyorum ama ınanın lazlar vatana haınlık hıc yapmadı bu ulkeye herkesden çok sevdı laz çocukları ulkenın en zor yerlerınde vatan gorevını yapdı yabmayada devam edıyo bence sız modern bına ısdemekde haklısınız buna hebımızın hakkı var ama bır yanlıs varsa bunuda lazlara yamamayı saygılarımla

 21. Sayın Başkan Merhaba,
  Kadıköyün en müstesna yerlerinden biri olabilecek durumdaki Fikrtepe, Dumlupınar ve Eğitim Mahallelerinde kentsel dönüşüm başlamış durumda,
  Büyük şehirle Kadıköy belediyesi arasında rantiye kavgalarının arasında saçma sapan ve ne olduğu belli olmayan niteliksiz proje ve firmalarla yavaş yavaş şantiye alanına dönmektedir.
  Belli büyüklükte arsaların birleşmesinden emsalin yükseltilmesiyle dönüşüme girebilecek binalarla firmalar anlaşırken en basit örneği eğitim nahitbey sokak muratpaşa caddesi ve kasri ali caddesi arasında bir üçgen içinde yer alan143 pafta 895 ada 18 parsel 916 m2 üzerindeki 23 bağımsız bölümden oluşan binamız beton C 160 bile çıkmazken bu bina kaç sene daha dayanacak ve 2.50 yi beklerken 2.07 de kalan binamızın durumu ne olacak dar gelirli ve emeklilerin yaşadığı bu binayı kendimiz yapmaya kalksak nasıl yapacağız? meclisinizden minibüs caddesinden sahile kadar olan yerler için 2.50 emsal çıktı ve büyük şehir bozduğunu söylüyorsunuz. YİNE Mİ SAHİLE ÇALIŞACAKSINIZ O BÖLGEDE OTURANLAR KENDİ BİNALARINI YIKIP YAPACAK GÜÇTELER NİÇİN EĞİTİM MAHALLESİNİDE KAPSAYACAK ŞEKİLDE BU DURUMU MECLİSİNİZE SUNMADINIZ ?
  Maalesef karşı arsamızla birleşmek istedik bir kısmı Fikirtepe Höyüğü çıktı diğer yerleri yol kesiyor bu durumda kadıköyün yetim çocukları olarak bizi bir bakım evine gönderiniz lütfen…

 22. Sayın Başkan.Kadıköyün yaşanır halde kalması için yaptıgınız çalışmaları görüyoruz,hissediyoruz.Ben başka bir konuya parmak basmak istiyorum. Bir ay önce Milliyet gazetesinde tam sayfa mülakatınızı okudum.Kadıköy sakinleri olarak her gün deprem korkusuyla yatıp kalkıyoruz.Anlattıgınızdan derin bir nefes aldık.Özellikle1999 depremi öncesi yapılan binalarda oturmak korkutuyor. Evlerimizi yenilemek istiyoruz ama mevcut şartlarda müt firmalar yeterli rant görmedikleri için sonuca gidemiyoruz.
  Olası bir depremin büyük bir facia yaratacagını herkes biliyor,hatta istanbulun bir çok ilcesinde buna çözüm getiriliyor ama maalesef sıra kadıköye gelince hiç bir çözüm ortaya konmuyor.Biz bunun nedenini gayet iyi biliyoruz bu insafszlık. Şu partiden diye kadıköylülerin cezalandırımasını anlamak mümkün degil. Sayın sizden ricamız bu hasasiyetimizi ilgili yerlere aktarın lutfen.Kadiköylülerin hayati dertlerini çözmek için Büyükşehire daha sıcak vede insan odaklı düşünceleriniz aktarın.Fikirtepe gibi öyle emsal 4 ve yukarısını talep etmiyoruz. Sizinde belirttiginiz gibi 2.5 emsal ve planda yeşil olarak işlenen alanlarımızı terk edelim emsali brüt üzerinden uygulayalım.Başka çıkarı yok gözüküyor çünkü. Saygılarımızı sunuyoruz müjdeli haberiniz dört gözle bekliyoruz başkanım. 19 mayıs mahallesinden bir grup sakin adına Nurhan Şarman.

 23. Sayın Başkan, Feneryolu ve Selamiçeşme bölgesinin park ve yeşil ihtiyacını karşılayan özgürlük parkı, biz o bölgede oturanlar için bulunmaz bir nimettir.Bu parkı oluşturan karar vericilere her zaman şükran duyuyoruz.Ancak Kadıköy Belediyemiz de, ahde vefa anlamında bu parkın arsasını bağışlayan kişi veya kişilerin, uygun olan yere HEYKELİNİ dikmelidir.Kurum ise de kitabe ile bu bağışı ölümsüzleştirmelidir. Zira,insanlarımızın çoğu, kamuya 1m2 bile toprak bağışlamıyorken bu bağışlayıcı yüz dönümün üstünde arsasını insanların yararına bağışlamıştır.Ayrıca bu bağışcının fazileti,orada heykeli olan siyasi tandanslı kişilerin durumundan daha üstündür.Bu isteğimin insanlık adına ,ahde vefa adına kabulünü arz ediyorum.Saygılarımla….

 24. Sn Selami Başkan
  Sn Kadir Başkan

  Bu iş binaları yenilemekle değil ada bazında yenileme ile olur. Elbette yeni kanunlar ve yeni imar düzenlemeler şart.
  Ama emin olun bu zor ama çok zor değil. İstanbul hepimizin. .. Bizden sonra çocuklarımızın.
  Rica ediyorum. Bizden sonraki nesiller bizlere küfür etmesin.
  Şu andaki alt yapı yetersiz. Bu alt yapının komple değişmesi şart.
  daha fazla yeşil alan , daha geniş yollar. Daha fazla otopark gerekiyor. Bunun yanında da oralarda oturan insanları mağdur etmeden depreme dayanıklı binalarda oturtmalıyız.

  İnş. Müh.
  M.Şevket YÜKSEL

 25. bağdat caddesinde ilk kentsel dönüşüm yıkımını tevfik paşa apartmanıyla başlatan firmayız yaşamsal can ve mal güvenliği ni tehdit altında bulunduran bir çok bina olduğunu yıkım işlerimiz sırasında binaların kül gibi beton ve çok zayıf demir donatılarını görüyoruz.

  • Kentsel dönüşüm kavramının içinin nasıl boşaltıldığına en güzel örnek bu yazıdır. Kentsel dönüşümü tevfikpaşa apartmanıyla başlatan sayın yetkili, bu dediğiniz binasal dönüşümdür kentsel değil!!! Başkanın söylediklerine bir daha göz atın o çevrede yaşayan insanların sosyal, kültürel, açık alan gereksinimlerinin de karşılandığı bir kavramdır. Bağdat caddesinde herhangi bir kentsel dönüşüme gerek yoktur. Burada yapılan yasadan faydalanıp rant sağlanması yeni inşaatların önünün açılması için kullanılmasından ibarettir. bağdat caddesinde yaşayan mal sahiplerinin bir müteahhit ile anlaşıp zaten bu işi yapmaları mümkündür. neden imar hakkı arttırılarak, Kadıköyün yoğunluğu yok yere birilerinin cebinin dolması için arttırılmaya, diğer bölgeler gibi yaşanılmaz bir çevre yaratılmaya çalışılıyor? Sizin 20 bilemedin 30 yıllık ömrünüz kalmıştır, ya çocuklarınız, torunlarınız? Zaten yetersiz olan sosyal donatı alanları arttırılmadan o bölgede yapılacak bir yoğunluk artışını düşünüyor musunuz?

 26. Sayın Öztürk….Kentsel dönüsüm adı altında RANTSAL TACİZ Kozyatagı sakinlerini 2 senedir canından bezdirmiştir. 1. Kozyatağı 3. Bölge 172 Pafta 620 ADA üzerindeki apartmanlarda ikamet eden 500 + diger 2 adadada toplam 1500 daire sahiplerine parsellerin tek parselde tevhid edilmesi için hazırlanan dilekçeyi onaylamaları hususunda baskı yapılmıştır. Amaç ticari parsellerle konut parsellerini birleştirip ticari ruhsat alıp adaya alışveriş merkezi AVM ve konutlardan oluşan bir kompleks inşa etmektir. Bu nedenle apartman sakinlerini imza vermeye ikna etmek için özel TİM bile kurulmustur Bu olusturulan ve kanunen hiçbir yaptırımı olmayan bu timdekiler bundan bir sene evvel apartımana gelip bana“ayaklarını kıracagız” tehdidinde bulunmuslardır. Ve projeye onay verilmiş gibi sahte imzalı dilekçeler IBB nin kentsel Dönüşüm müdürlüğünden onay almıs iş laga lugaya getirilmek istenmiştir. Bunun üzerine bizler harekete gectik..ve şimdilik uygulama durduruldu. Ne yazıkki sizlerden bu olaya nede medyadan bizlere destek cıkılmamıştır .Burada bir kaç satırda özetlemek istediğim olayın vehameti aslında sayfalar dolusudur ve gönül isterdiki size ulasabilsek ve derdimizi magduriyetimize düşürülmek istendiğimiz tabiri caizse katagulle yi sizinle paylasmak isterdik…Cünkü bu işte cok BÜYÜK BİR RANT KAVGASI VE MENFAAT vardır ve bizlerin İPİ CEKİLMEK istenmektedir….

  • Bizimke ilrtişim kurankara bu konuda bilgi ve destek verildi.Kentsel Dönüşümün yazısı IBB Genel Sekreterliğince hemen iptal edildi.Böyle bir yetkileri yok.Bizimle iletişimi kaybetmeyin.

   • cok teşekkürler başkanım.Ben bir dosya hazılıyorum.ses kayıtlarıda var.cd ye cekip bir sekilde sizin elinize gecmesini saglayacagım.Tekrar tesekkürler..

 27. SAYIN BAŞKAN:LANET OLSUN KUŞDİLİ AVM MUTLAKA YAPILACAKSA YAPILSIN ,AMA ALTINA 4-5 KAT OTOPARK YAPILSIN KADIKÖY BU ARAÇ PİSLİĞİNDEN KURTULSUN,ÇARŞIYA İSKELEYE YELDEĞİRMENİNE ,MODAYA ARAÇ SOKMAMA İMKANI ARANSIN.BUNU YAPIN KADIKÖYLÜ SİZE TAPSIN.

  • Mühurdardan giren ve FB.Antremen sahasının ucuna çıkacak olan tünel projesi Kadir Topbaş tarafından iptal edildi.Bu proje yapilsaydı Modaya gereksiz yükü olmayacaktı.
   Şimdi Moda sabit pazarının yerini yeralyı otoparkı yapna cabamız var.Mülkiyrt sorununu çözersek olscsk.

 28. Sayın Başkanım,

  Acıbademe yapmış olduğunuz hizmetler çok güzel.
  Ben Acıbademin Üsküdar kısmında oturuyorum.Bir sokak geçiyor aramızdan.Bu problem çözülecekmi ?
  Acıbadem caddesi tek yön olacak diye bir duyum var doğrumudur ?

 29. sayın başkanım
  acıbadem çamlıca kız lisesinin arka tarafında bir sitede oturmaktayım.sitemiz dört katlı bloklardan oluşmaktadır.ilerde yenileneceği zaman katların çoğalma izni verilecekmidir.böyle bir çalışma varmıdır.

 30. sayın başkanım neden rasım oaşa moda osman aga cafer aga ıle ılgılı yazılara cvb vermedın anlamdım sızın yalnızca yabacagınız ış olmadıgını bılıyoruz ama bır teklıfınız varmı ibb ye cunku bu mahallleler tabut durumunda bunu sızde bılıyosunuz yıkılıb yenıden yapılması ıle ılgılı ne yapılabılır ne çalısmanız var bagdat caddesını bılıyoruz orda rant var burda sıkınıntı var saygılarımla

 31. Basarlar diliyorum ve allah yardımcınız olsun ve allah yüzünüzü milletimize mahcup etmesin diğerleri gibi onlar başada gelsede yinede onlarda bi cacık olmaz çünkü soracak olursanız onlarda allah korkusu yoktur

 32. Sayin Baskanim bizde 3/2 cogunluk saglandi ve muteahhidle anlastik 1 ay bosaltma 1 ayda ruhsat 2-3 aya temel atilir 2.50 cikacak umudundayiz vaktimiz de daraliyor, gelecek olumlu haberi bekliyoruz.Saygilar

 33. Bir inşaat teknikeri olarak şunu belitmeliyimki,inşaatların dışını herkes bilir ama içinide en iyi biz biliriz.Bu yüzden kentsel dönüşümde öncelik binaların yapım yılına göre olmalı.Yani sırayla en eski binalar ön önce yıkılmalı yenisi yapılmalıdır.

 34. Sayın Başkanım,

  Görüşlerinizi aynen destekliyorum. Biz emeklilerin Kadıköy Acıbadem Mahallesindeki evlerimiz 2.50 emsal değerle yenilememiz ancak mümkün. Büyük Şehir Belediyesininde bunu gecikmeden değerlendirerek uygunluk vermesini bekliyoruz. Saygılarımla,

  TURGUT GÖZÖREN

 35. sayın baskanım rasımpasa mah dr macıt erbudak sok ıle kırkahvesı sıksgının kesısdıgı kose yenı yapılmıs bıtmıs yollatda çokmeler olmusdur ınanıyorum kı haydarpasa dernegıne gıderken goreceksın sizin bu konuda hassas oldugunuzu bılıyorum saygılarımla

 36. Sayın Başkanım,
  Feneryolunda oturuyorum. Apartmanımızın altında bir fırın var. Herkesin hisse payları eşit gözükmesine rağmen, fırının kullanım alanı fazla gözüküyor. Ve biz bu yüzden apartmanımızın yenilenmesi için girişimde bulunamıyoruz. Yanımızdaki apartman, yıkıldı -yeniden yapıldı. Şimdi değer yanımızdaki apartmanda müteahide verilmek üzere.. Bizim evimiz arada kalacak. Tek başına da (arsa ufak olduğu için) müteahide verilme olasılığı yok. Bizim ne yapmamız gerekiyor ? Zamanında neden bu tip usulsüzlüklere göz yumuldu ? Bundasn dolayı bizim günahımız ne ?

   • Peki başkanım, bu durum bizim için menfi mi, müspet mi olur ? Örneğin , fırının sahibi apartman park girişini kapatıp, orayı un deposu yaptıysa…. bodrum katı kaçak olarak genişlettiyse, apartmanın ön tarafına çıkma yapıp içersini genişlettiyse…. durum ne olur ?????

   • Peki başkanım, bu durum bizim için menfi mi, müspet mi olur ? Örneğin , fırının sahibi apartman park girişini kapatıp, orayı un deposu yaptıysa…. bodrum katı kaçak olarak genişlettiyse, apartmanın ön tarafına çıkma yapıp içersini genişlettiyse…. durum ne olur ?????

 37. Kentsel Dönüşüm değil biz Kadıköylüler olarak özellikle Selamiçeşme tarafları Sivvrisineksel ölüşümden kurtulmak istiyoruz. Yaz yaklaşıyor geceleri sinekler yüzünden uyuyamıyoruz. Lütfen ilaçlama yapın bu yaz başkan…

 38. Sayın Başkan, belediyenizin sitesinden 1825140 no’lu başvuruma 2 aydır cevap alamıyorum.Sorduğum soru şu : “SAYIN ILGILI APARTMANIMIZA TARAFINIZDAN BIRKAÇ YIL ÖNCE DEPREM TESTI UYGULANMIŞTI.FAKAT ŞIMDI ÖĞRENDIĞIME GÖRE SADECE ZEMINE BAKILMIŞ 8 KATLI APARTMANIN HIÇBIR KATINA BAKILMADAN TARAFINIZDAN SAĞLAM RAPORU VERILMIŞ.ÇÜNKÜ BU TESTI YAPMAK IÇIN EKSTRA PARA ISTEMIŞSINIZ.NASIL APARTMANIN TAMAMINA BAKMADAN SAĞLAM RAPORU VERDINIZ BUNU ÖĞRENMEK ISTIYORUM.” Lütfen cevap bekliyorum.

 39. Sayın Başkanım, Mütahitlerin 2/3 oranı ile yaptığı baskılar için bir çözüm bulabilir miyiz? İnşaat Firması dükkanı satın alıp burası …inşaatın mülküdür diye tabela asabiliyor ve baskı oluşturuyor…

 40. sayın başkanım bizler izzettin sokağında 50 senedir oturan mahalle sakinleriyiz.bizim rıhtım caddesi ve sokağın girişleri birahaneler arada pavyona benzetilmiş binalar var.bu sokakta aileler oturuyor.sizden ricam eski huzur dolu günlerimizi istiyoruz.ailece rahatça saaqt 18 den sonra sokağa çıkamaz olduk.buraların ruhsatlarını tekrar bir kontrol edin bizleri kendi yerinize koyarak düşünün.birde bizler sizin sonuna kadar arkanızdayız.bir fikirtepeye verilen imar artışının biz rasimpaşa mah.izzettin sokak içinde verilmesini istiyoruz.eğer halkçılık eşitlik ise bizleri mağdur ettirmiyeceğinizi düşünüyoruz.çünkü kimsenin kendi başına yapacak gücü yok bu imar artışıyla çözümlenir.GEREKİRSE İMZA toplayalım.panel yapalım.basın yayın yoluyla haklılığımızı duyuralım.Saygılarımla

 41. Başkanım bizim apartmanın ön cephe cadde genişliği kurtarmadığı için 4 kat ile sınırlı..şayet emsal artışı olursa bu uygulama değişirmi ? Veyahut şu anki uygulamada yapılabilecek bir şey varmı ? Binamız eski yıkıp mütahite vermek istiyoruz ama yükseklik alamıyoruz ..

 42. Sayın Başkanım…. Mavi masa ile defalarca yazışmamıza rağmen gerekli cevabı almış değilim… evimizin altında 30-35 senedir çalışan bir fırın ve bu fırının yıprattığı binamızla ilgili görüş alabileceğimiz birllerine ihtiyaç var.. hisse payı herkesin eşit görünmesine rağmen, fırıncı 60-70 m2 fazla kullanım alanı istiyor. bu yüzden müteahide verip yenileme yapamıyoruz.. Lütfen acil yardım !!!

 43. Sayın Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk Çok doğru bir yaklaşım. Acıbadem için acaba ne gibi bir planınız var. Yalnız şu anda benim duyumlarıma göre, üst katlara çekme kat ( dubleks ) müsade ediliyormuş. Bu durumda üst katlar haksız olarak alt katlardan fazla yer kazanmış olmuyorlarmı?. Bu mümkünmü. Diğer dairelerin hakları ne olcak. Çatı müşerek yerlerden değilmi? Müktesep hak denilen husus ne olucak. Beni bilgilendirirseniz memnun olacağım. Saygılarımla. K. Aydın FALAY

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s