Onlar Vazgeçmediler Bizler de Vazgeçmeyeceğiz!

Uğur Mumcu’nun şahsında tüm demokrasi şehitlerimizi andık. Mumcu, cesur kalemini kendi çıkarları uğruna kullanmamış bir gazeteciydi, araştırmacıydı, soruşturmacıydı. Ama en önemlisi bugünün gazetecilerine ders verecek bir yazar ve hukukçuydu da. Aydınlanmanın, direnmenin, baskılara göz yummamanın sembolüydü.  Araştıran,  bilgi sahibi olan, öğrendiklerini hiçbir baskıya aldırış etmeden halkına ileten korkusuz bir yazardı.  Bugün onu ne çok arıyoruz değil mi? Adalet arayan herkese sahip çıkmak zorundayız. Yaşasaydı Mumcu, Rektörüne de, Öğretmenine de, Öğrencisine de, Emeklisine de sahip çıkardı, onların sesi olurdu!

Görsel

Uğur Mumcu’nun kızı sevgili Özge dünkü yazısında babasıyla sohbet ediyor ve onun fikirlerini bizlere şöyle aktarıyor; “Şimdi, barış, demokrasi… İnsandan şüphelenmemek lazım önce. Memleketin yazarı, çizeri, aydını niçin bu memleketi bir kıyama süreklesin? Niçin?  Ha siz, sizin kafanızda bir takım problemler varsa, siz ülkeyi bir takım ayrıcalıklarla dayanarak yönetmek istiyorsanız, aydınlar buna karşı çıkıyorsa, sorun buradadır. Biz gerçek demokratlar isek, düşüncelerine katılmadığımız insanların cezalarına da karşı çıkmalıyız.”

Görsel

Mumcu, Kubilay, Hablemitoğlu, Emeç, İpekçi, Aksoy, Kışlalı ve tüm diğerlerinin ortak noktaları aramızdan koparıldıkları müddette kadar Atatürkçü olmalarıydı. Onlar vazgeçmediler bizler de vazgeçmeyeceğiz. Bildiklerini baskılardan yılmadan, ölümü göze alarak söyleyen tüm demokrasi şehitleri bu ülkenin gerçek yurt severleridir!

Görsel

Dünkü anma programımıza katılan gazetecilik yıllarında Mumcu’nun yakın çalışma arkadaşı Gazeteci Fikret Bila’ya, türkülerini demokrasi mücadelesi için dillendiren Selda Bağcan’a ve Sadık Gürbüz’e teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s