Bir Şehir Efsanesi “Bütün Benzin Kafeler Benim mi?”

Bir şehir efsanesine dönen, Vatan Gazetesi’nde sonradan düzeltilen bir habere dayanılarak oluşturulan “Kadıköy’deki bütün Benzin Kafeler Selami Öztürk’ün” söyleminin gerçekle ilgisi yoktur. Bu haber, zaman zaman internette yeni bir habermiş gibi özellikle bazı çevreler tarafından piyasaya sunuluyor. Haber birçok şey söyleyip hiçbir şey söylemiyor ve de bir hayli bilgi yanlışı içeriyor.

Benzin Kafe veya Big Yellow Taxi ismi ile işletilen Kadıköy’de 6, tüm İstanbul’da 18 ve Türkiye genelinde 30 tane işletme var. Bu işletmelerin isim hakkı (Ali Cenk Cenkoğlu)  BYT Gıda isimli şirkete aittir. Bu şirket de isim hakkı vererek “franchise” sistemiyle çalışıyor. Benzin Kafelerle benim ismimin bir araya getirilmesinin sebebi ise oğlum Cem Öztürk’ün bu isim hakkını, işlettiği kafede bir dönem kullanması ve kardeşim İlhami Öztürk’ün Kadıköy’deki Benzin Kafelerden birine ortak oluşudur.

Oğlum Cem, Yeditepe Üniversitesi’nde hukuk eğitimi aldı fakat avukatlık mesleğini yapmak yerine hizmet sektöründe çalışmayı tercih etti. Başarılı, başarısız birçok girişimden sonra açtığı kafe ilk önce Le Coin, sonra Barnie’s ismini aldı.  Bir dönem de Benzin Kafe ismini aldı. Şu anda ise Sporest olarak hizmet veriyor.

Kardeşim ise küçüklüğünden beri hep ticaretin içinde olan biri olarak farklı sektörlerde çalıştı. 1985’ten 2005’e kadar Bağdat Caddesi’nde bir mobilya mağazasını işletti. Farklı sektör deneyiminden sonra hizmet sektörüne ortak olarak girdi ve iki kişiyle birlikte yine bu Benzin Kafenin bir şubesini açtılar. Şu an ben ve yakın çevremle bu Kafeler arasında bundan başka bir temas söz konusu değildir.

Yine internette dolaşan bir diğer yanlış bilgi de bu kafelerin fiziki düzenlemesiyle ilgili. Hem oğlum Cem’in şu anda işlettiği Sporest’in hem de kardeşim İlhami Öztürk’ün ortağı olduğu kafenin hiçbir imar sorunu yoktur ki bu iki mekân da İBB tarafından defalarca denetlenmiştir. Kaldı ki Kadıköy gibi bir ilçede bu konudaki en ufak yanlışlığın gizli kalması ya da soruşturulmaması söz konusu değildir.

Sonuç olarak internette dolaşan ve şehir efsanesine dönüşen haberde olduğu gibi ne ben ne de herhangi bir yakınım Benzin Kafelerin sahibi değiliz. Ayrıca bu mekânlara herhangi bir imtiyaz sağlanmamaktadır. Hatta bu söylentiyi kullanarak, ismimi suistimal eden aynı isimdeki bir işletmeye de uygunsuz mekân düzenlemesi yaptığı için cezai işlem uygulandı.

Bir kamu kurumunun yöneticisinin yakınlarının ticaret yapıyor olması değil, bu ticaretin kamu kaynakları ya da olanakları sağlanarak yapılmış olması kabul edilemezdir. Halihazırdaki işletmeler açısından da hiçbir gayri-ahlaki ya da gayri-hukuki bir durum söz konusu değildir.

Birçok kez çeşitli vesilelerle cevap vermeme rağmen çıkan haberden ve bu haberin tekrar tekrar internette paylaşılarak bilgi kirliliği oluşturulmasına karşı bu açıklamayı yapmak istedim.

4 thoughts on “Bir Şehir Efsanesi “Bütün Benzin Kafeler Benim mi?”

  1. Başkanım, bu tarz iddalar CHP li belediyeleri itibarsızlaştırmak ve karalamak için yıllardır ortaya atılıyor, bunun yanında AKP li belediyeler sütten çıkmış ak kaşık gibi gösteriliyor. Benim size güvenim tam böyle küçük hesaplar yapacak biri olduğunuzu düşünmüyorum.

  2. Biraz önce aynı sıkıntıyı yaşadım. Veteriner Mūdūrlūgūnūn verdigi Bilgiye gore OGÜN Apartmaninin bahcesinde fosseptik kapatilmamis.Pazartesi ekipler bakacak geregistreerd yapilacak.Durgun su olmadigi surece sivrisinek olmaz.

  3. Biraz önce aynı sıkıntıyı yaşadım. Veteriner Mūdūrlūgūnūn verdigi Bilgiye gore OGÜN Apartmaninin bahcesinde fosseptik kapatilmamis.Pazartesi ekipler bakacak geregi yapilacak.Durgun su olmadigi surece sivrisinek olmaz. Selami Õztūrk

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s