FİKİRTEPE’YE YENİ PLAN FACİA OLUR

Görsel

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Fikirtepe’yi riskli alan ilan ederek bütün proje ve işlemleri durdurma kararı Fikirtepelileri yeni bir belirsizliğe sürükleyecek gibi görünüyor.

Kamuoyunun Fikirtepe İmar Projesi olarak bildiği ama aslında sadece Fikirtepelileri değil, Eğitim, Dumlupınar ve Merdivenköy’de yaşayan yurttaşlarımızı da ilgilendiren projeyle ilgili yeni bir karar alındı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Belediyemize de gönderdiği bir yazı ile buradaki tüm çalışmaları durdurduğunu açıkladı.

Görsel

Bölgede zaten uzun zamandır süren bir çözümsüzlük vardı. Fikirtepe’de bizim de desteğimizle hazırlanan özel plan ile verilen 4,14 emsal imar hakları Fikirtepelileri memnun etmişti ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi plan ile verilen emsal artışları başta olmak üzere birçok hakkı geri alarak, yaklaşık 2,5 senedir burada bir çözümsüzlük ortamı yaratmıştı. Fikirtepeliler, bir araya gelerek firmalarla anlaşmalar imzalamış, hatta birçok kişi bir an önce projelerin tamamlanması için binasını boşaltıp yıkmıştı.

Görsel

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın son uygulamasıyla yine başa dönüldü. Fikirtepeli merak içinde. Bakanlığın bir hafta içinde nasıl bir yöntem uygulayacağını ve neden bu kararı aldığını açıklaması gerekir. Bu karar eğer, Fikirtepe’de eski planın iptal edilerek, yeniden sıfırdan bir plan hazırlanmasını öngörüyorsa bu tam anlamıyla bir facia olur. Çünkü birçok Fikirtepeli müteahhitlerle anlaştı; müteahhitler yıkımlara ve inşaatlara başladı, az da olsa yol alındı. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu konuda, ”burayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi beceremedi, çözümsüzlük var, biz hızlandırmak için insanların mağduriyetini önlemek için olaya el atıyoruz ve çözüm üreteceğiz” diyorsa biz bunu destekleriz.

Görsel

Fikirtepelilere verilen imar hakları geri alınmadan, sürecin önünü tıkayan sorunlar çözülmeli, projeler tasdik edilmeli.  Binaların yapılmasında 3/2 kuralı geçerli olmalı. Biz bu süreçte Fikirtepelilerin yanındayız ve olayın takipçisiyiz. Fikirtepelilerin, yıllardır süren mağduriyetleri var, artık bu mağduriyetlerin giderilmesini istiyoruz.

2 thoughts on “FİKİRTEPE’YE YENİ PLAN FACİA OLUR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s