Kuşdili’ne AVM’ye kısmi iptal, mücadeleye devam

Kadıköy’de Tarihi Sit Alanı ilan edilmesine rağmen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın AVM yapma kararı aldığı Tarihi Kuşdili Çayırı AVM projesi Kadıköylülerin 7 bin 369 itiraz dilekçesiyle “kısmen iptal” edildi. Kuşdili Çayırı için hazırlanan yeni planda AVM inşaat alanı küçültüldü. Ancak bize göre yapılması gereken AVM projesinin tamamen iptal edilerek bölgenin yeşil alan olarak Kadıköy’e kazandırılmasıdır.

Görsel

İNŞAAT ALANI AZALDI AMA…

Önceki projeye yaptığımız itirazların haklı bulunmasıyla projede bazı değişiklikler gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı daha önceki 1,8’lik emsal oranını yeni planda 0.5’e düşürdü, bodrum katlar da emsalden çıkarıldı. Böylece ilk plana göre 150 bin metrekarelik bir inşaat alanına sahip olacak AVM’nin yeni inşaat alanı 20 bin metrekareye düşmüş oldu. Ancak projede özellikle Kadıköy halkının ve çarşı esnafının itiraz ettiği  Açık ve Kapalı Sabit Pazar, Katlı Otopark, Seyir Kulesi, Lokanta, Pastane, Cafe, Sinema, Tiyatro, Kültür ve Eğlence Merkezi, Yönetim Merkezi, Çarşı alanı gibi fonksiyonlarda bir değişiklik yapılmadı. Yeni plan, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nde 15 Haziran’a kadar tekrar itirazlar için askıya alındı.

KADIKÖYLÜLERİN NEFES ALACAK YEŞİL ALANA İHTİYACI VAR

Kadıköylünün hiçbir zaman bu alana böyle bir talebi olmadı. 7369 kişi bizzat itiraz dilekçeleri yazarak bu projeye itiraz etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu itirazları değerlendirmesi, olaya bakışı bizim için mutluluk veren bir durum. Sayın Bayraktar’a itirazları dikkate aldığı için teşekkür ediyorum. Ancak, projede kısmi iptaller var. Ne yazık ki AVM yapma kararından vazgeçilmemiş, sadece inşaat alanı küçültülmüş. Bu bizim için yeterli değil. Tamamen bu alanın yeşil alan olarak değerlendirilmesini istiyoruz. Kadıköylülerin nefes alacak yeşil alana ihtiyacı var. Yeni plan tekrar askıda yine itiraz edeceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s