Boğa Heykeli Kadıköy’ün Bir Parçasıdır, Verilemez!

Görsel

Milli Saraylar Müzecilik ve Tanıtım Başkanlığı 8 Nisan tarihinde belediyemize gönderdiği resmi yazıyla Boğa Heykeli’nin Beylerbeyi Sarayı’na teslim edilmesini istedi.

Görsel

Yıllardır Altıyol’da bulunan ve artık Kadıköy ile özdeşleşmiş, Kadıköy’e gelenlerin mutlaka adres tariflerinde yer alan, kimi zaman fotoğraf çektirmek için sırtını verip kucakladığı, kimi zaman da sevdikleriyle buluşma noktası olarak kullandığı Boğa Heykeli’nin buradan kaldırılmak istenmesi tüm Kadıköylüleri üzmüştür.

Görsel

Kadıköylüler bu heykeli seviyor. Boğa Heykeli Altıyol’da halkın içinde herkesin erişimine açık bir şekilde yaşıyorken buradan koparıp Beylerbeyi Sarayı’nın bahçesine nakledilmesi, halktan uzaklaştırılması anlamlı bir karar değildir.

Görsel

Biz, gelen yazıya olumlu yanıt vermedik, burada kalmasının uygun olduğunu belirttik. Altıyol Boğa Heykeli, Kadıköy’ün, Kadıköylülerindir. Kadıköylüler olarak heykeli ailemizin bir parçası olarak kabul ediyoruz. Onu vermeye gönlümüz razı değil. Gelen yazıda heykelin eşi olduğu onunla buluşturulmak istendiği söyleniyor. Eğer eşi ile buluşturmak isteniyorsa, eşini de bize versinler Kadıköy’de Altıyol’a koyup buluşturalım. Bizim boğa “Dövüşen Boğa” diğeri ise “Böğüren Boğa.” Altıyol’daki Dövüşen Boğa’yı tüm Türkiye tanıyor ama o müze bahçesinde saklı kalan Böğüren Boğayı ise tüm Türkiye gibi biz de ilk defa duyuyoruz. Böylesi heykellerin kentin içinde insanların günlük hayatlarının içerisinde olmasının hiçbir sakıncası yoktur. Bu talepten en kısa zamanda vazgeçileceğini umuyor, bekliyoruz.

Görsel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s