Hayal ettiğim Kadıköy’ü gerçekleştirdim

İstanbul Ajansı haber portalının genç muhabirleri Ercan Bostan ve Vedat Eroğlu’nun Kadıköy’e dair benimle gerçekleştirdikleri samimi röportajı sizlerle paylaşıyorum;
 
Görsel
– Kısa bir şekilde sizi sizden dinleyebilir miyiz?
Doğu Anadolu’da Muş – Bulanık’ta doğdum. Babam köylerde öğretmenlik yapıyordu. İlkokulu babam okuttu. Doğu’da köylerde yurttaşlarımız Kürtçe konuştuğu için onlara ilk önce Türkçe öğretiyordu. Bende Türkçe’yle birlikte Kürtçe’yi de öğrenmiştim. İlkokulu bitirene kadar elektrik lambasını görmedim ben. Gaz lambası ile okudum. Tabi şartlar çok ağırdı. İlkokul bittikten sonra Adapazarı’na göç ettik. Ortaokulu orada okudum. Liseyi parasız yatılı olarak Haydarpaşa Lisesi’nde okudum. Daha sonra İstanbul Hukuk Fakültesi’ne girdim. Bu sırada 1967 yılında CHP Gençlik Kolları’na katıldım. Hem siyaset yapmaya hem de üniversite okumaya başlamıştım. 1975 yılında mezun oldum. 12 yıl avukatlık yaptım,bu sürede sıkıyönetim mahkemelerinde duruşmalara girdim. 1989 yılında Kadıköy Belediye Başkanvekili oldum. Çok sevdiğim mesleğimi avukatlığı bıraktım. O gün bugündür belediyedeyim. 5 yıl başkanvekilliği 20 yıldır da belediye başkanlığı yapıyorum. Oğlum avukat,kızım mimar. İki tane torunum var.
– Yaptığınız çalışmalardan kısaca bahseder misiniz?
Benden önceki iki belediye başkanımızda belediyenin kuruluş yıllarıydı. Belediye binası yok, yerleşim yok, bütçe yok… Aslında bakarsanız onların dönemi toparlama dönemi, benim dönemim ise belediyenin ayağa kalktığı, yürüdüğü, koşmaya başladığı bir dönem; son 20 yıl. Bu bakımdan Kadıköy’de ne yapılmışsa bu dönemlerde yapıldı, ondan öncesi yok çünkü. Örneğin; ben göreve başlamadan önce Kadıköy’de bir elin parmakları kadar sinema yoktu. Şimdiye bakarsanız 15 tane sinema salonu sadece belediyenin var. Diğer sinema salonlarının sayısını bilmiyoruz. Bir tane galeri yokken onlarca galeri var artık. Daha önce insanlar kültür-sanat için hatta iyi yemek yemek için karşıya geçerlerdi artık buna gerek kalmadı. Dolayısıyla Kadıköy kültür, sanat, yaşam kalitesi bakımından kendi kendine yetebilen ciddi bir kent oldu.
– Dört dönemdir Kadıköy Belediye Başkanlığı’nı yürütüyorsunuz. Önümüzdeki seçimlerde de aday olacak mısınız?
Olmayı düşünüyorum. Tabi bunda tek başına sizin kararınız yetmiyor. Önce ailenizle beraber bir karar veriyorsunuz, daha sonra partinin yetkili organları karar veriyor, en sonunda halk karar veriyor. Dolayısıyla bizim kararımız devam etmekten yana ama daha ikinci ve üçüncü bölümleri geçmiş değiliz.
– Önümüzdeki dönem nasıl bir Kadıköy hayal ediyorsunuz?
Benim hayal ettiğim Kadıköy şu anda var. Bizim dışımızda halledemediğimiz etkenler var. Mesela ulaşım sorununu henüz halledebilmiş değiliz, Kurbağalı Dere sorununu henüz halledebilmiş değiliz. Bunlar bizi değil, Büyükşehir’i ilgilendiren sorunlar.
– Göreve geldiğinizden beri yapmış olduğunuz ve iyi ki bu projeyi yaptım dediğiniz bir proje var mı?
Bir proje değil, onlarca proje var. Bunu ukalalık olarak algılamayın. Uzun süredir başkan olduğum için her projede benim imzam var.
– Yapmak isteyip de yapamadığınız bir proje oldu mu?
İlçe bazında yapmadığımız şey yok. Fazlası var, azı yok. İlçe belediyesi olarak söz verip de yapamadığımız bir şey yok.
– İlçenizdeki eğitim kurumlarına yaptığınız hizmetlerden bahseder misiniz?
Eğitim kurumlarını yardımı başlatan ilk belediye başkanı benim. Bu nedenle soruşturma geçirdiğim oldu. İlçe Milli Eğitim Müdürümüzden gelen talepleri alıyoruz. Okulların fiziki ihtiyaçlarını büyük oranda belediye karşılıyor. Geri kalan da MEB’in işi zaten.
– Kadıköy ilçesinin eğitim durumu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Türkiye’yle kıyaslamak mümkün değil,o yüzden Avrupa’yla kıyaslamak lazım. Avrupa’daki bir çok yerden daha üstün bir eğitim seviyesi var. Bakınız; şu anda Kadıköy’de doktora yapanların sayısı ilkokul mezunlarından daha fazla. Dolayısıyla Kadıköy eğitim yönünden son derece mesafe kat etmiş bir yer.
– Kadıköy’ün diğer ilçelere göre bir artısı var mı?
Çok artısı var. Ciddi bir yaşam alanı Kadıköy. Başından beri yaşam alanı olarak tercih edilmiş. İnsanların işyerleri Bakırköy’de Mecidiyeköy’de olsa dahi evini oraya taşımamış burada bırakmış. Bu çok önemli bir şey. İstanbul Ticaret Odası’nın yaptığı araştırmada en yaşanılabilir kent olarak Kadıköy seçildi. Bu da Kadıköy’ün gerek emniyet, gerek kültür, gerek eğitim,gerek sanat yönünden çok önde olduğunu gösteriyor.
– Kadıköy’den ayrılmak zorunda kalsanız, en zor vazgeçebileceğiniz yanı ne olurdu?
Ben Kadıköy’den ayrılamıyorum. iki gün ayrılıyorum, üçüncü gün dönüyorum. Bu bir bağ, kopamıyorsunuz.
– Herkesin İstanbul’a geliş öyküsü vardır. Sizinkisi nedir?
Ben 1963 yılında Haydarpaşa Lisesi’ne geldim. Haydarpaşa Garı’ndan geldim. Onun için Haydarpaşa Garı benim hayatımda da çok önemlidir.
– Kadıköy’ü tek kelimeyle ifade etmenizi istesek nasıl ifade ederdiniz?
Tek kelimeyle “harika” ama bir cümle derseniz “Kadıköy’de yaşamak ayrıcalıktır.” .
– Fenerbahçe sevginiz herkes tarafından biliniyor. Fenerbahçe hakkında bir şeyler söylemek ister misiniz?
Herkesin sevdiği bir kulübün olması çok doğal bir durum, olması da gerekir zaten. Bu hayatı hoş kılan durumlardan bir tanesi. Ama bunun bir spor olduğunu unutmadan sevmek gerekiyor. Ben de Fenerbahçe tutkuluyum. Fenerbahçe’nin buradaki maçlarına olabildiğince gidiyorum. Her taraftar gibi benimde kalbim Fenerbahçe’yle beraber atıyor.
– Son olarak Kadıköy ve İstanbul halkına iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?
İstanbul dünyanın en büyük merkezlerinden bir tanesi. Bir çok medeniyete başkentlik yapmış. Gerçekten Allah’ın vermiş olduğu en büyük güzelliklere sahip. Böyle bir kentin değerini bilmek zorundayız. Hem tarih bakımından hem de Allah vergisi bakımından bilmek zorundayız. İstanbul’a Allah’ın vermiş olduğu güzelliğe ve burada yaşanılan tarihe saygı duymak zorundayız.
– Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.
Ben teşekkür ederim.

One thought on “Hayal ettiğim Kadıköy’ü gerçekleştirdim

  1. başkanım her yerde cemaat ve tarikatların baskısı var,ama insanlar kadıköy de yaşamak istiyorlar,belli bir seviyenin üzerindeki herkes kadıköy de yaşamak istiyor, sayenizde örnek bir ilçe olmuş, kutlarım gerçekten

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s