Kadıköylülerin onayı olmadan Hayvan Barınağı hiçbir yere taşınamaz!

Ataşehir’le Kadıköy’ün ayrılmasından sonra Ümraniye sınırlarında kalan Geçici Hayvan Barınağımıza Ümraniye Belediyesi tarafından defalarca tahliye ihtarı yapılmış ve Barınak’ın bulunduğu yerden çıkarılması için baskı yapılmıştır. Halihazırda, Bakanlar Kurulu Kararıyla Barınak’ın da içinde olduğu mülkü Belediyemize ait olan yer, Finans Merkezi olarak projelendirilmiş ve onaylanmıştır. Bu projeyle birlikte, uzun yıllardır direnmemize rağmen artık Barınak’ın bulunduğu yerde kalma olasılığı ortadan kalkmıştır.

Şimdi gündemde olan Takas Protokolü  ile bugün kullanılan Barınak alanının iki katı büyüklüğünde bir yerin Bakanlıkça tahsis edilmesi olmazsa olmaz bir şart olarak protokole eklenmiştir. Ayrıca bu protokolle, Tarihi Şehremaneti Binasının hemen arka kısmında yer alan ve 9 yıldır atıl bırakılan Maliye Bakanlığı mülkü olan iki katlı bina da Kent Kütüphanesi projesine dahil edilmiştir. Ayrıca, arsanın ederi karşılığı 35.000.000 TL Kadıköy Belediyesi bütçesine aktarılacaktır.

Hayvanseverlerin ve Kadıköylülerin Onaylayacağı Yeni Bir Barınak:

Bu protokolle uzun süredir yapmayı planladığımız daha geniş daha modern bir Barınak için çok önemli bir adım atmış olduk. Gösterilecek yerin Kadıköy’e yakın, ulaşımı kolay, güvenli, sağlıklı ve Hayvan Hakları Savunucusu Sivil Toplum Örgütlerinin ve Kadıköylülerin onayladığı bir alan olması temel şartımızdır.

Yeni Barınak yapılmadan ve taşınma işlemi tamamlanmadan, mevcut Barınak’ın boşaltılması söz konusu bile olamaz. Bunu hem bir hayvansever, hem de kent yöneticisi olarak taahhüt ediyorum.

Kadıköy Belediye Meclisi’nde aldığımız karar bu konu hakkında Kadıköylülerin daha çok bilgilendirilmesi ve tartışılması yönünde olmuş ve bunun için Hukuk Komisyonuna iletilmiştir. Konuyla ilgili tüm gelişmeleri sizinle paylaşmaya devam edeceğiz. Tüm hayvan dostlarını süreci takip etmeye ve sürecin parçası olmaya davet ediyorum. Gelin daha büyük, daha modern, daha güzel ve daha sağlıklı bir hayvan barınağını birlikte kuralım.

Not: Bu arazi 2009 yılındaki ilçeler bölünmesinde Ümraniye sınırlarında bırakılmış, ve birçok kez mülkü bize ait olmasına rağmen bedelsiz olarak Ümraniye Belediyesine terk edilmesi yönünde tedbir kararı verildiği halde uzun süren çok aşamalı hukuki mücadelemiz sonucunda takas noktasına kadar gelinmiştir. Gelinen bu son noktada bilabedel terke zorlanan bu arazi, şimdi Kadıköylülere daha yeni daha büyük bir barınak, Kent Kütüphanesi için bir ek bina ve Kadıköy bütçesine aktarılan maddi katkıya dönüşmüştür.

16 thoughts on “Kadıköylülerin onayı olmadan Hayvan Barınağı hiçbir yere taşınamaz!

 1. Sayın Selami Öztürk, eğer barınağınızın ve veteriner işleri müdürlüğünüzün sokak hayvanlarına yönelik toplayıp buharlaştırma (!) politikası aynen devam edecekse, modern bir barınak da aynı işlemlere devam edecekse, göstermelik birkaç hayvanın tutulduğu bir mesire yerine dönüşecekse hayvan sevginizin samimiyetinden şüphe etmekte haklı değil miyim?
  Eğer küçük köpeğinizi öldüren kangallarınızdan biri değil de bir sokak köpeği olsaydı o köpeğin akıbeti sizce ne olurdu? İskele meydanından 30 Ağustos’ta size saldırdığı gerekçesiyle alınan köpeğin akıbeti ne olacak?
  Sokaktan toplattırıp ortadan kaldırdıklarınızın çoğu hem insanlarla hem başka hayvanlarla uyum içinde yaşayan köpeklerdi, yavru ya da kısırlaştırılmış kedilerdi, bakımları tedavileri sahici hayvanseverlerce yürütülen hayvanlardı.
  Hayvanlara karşı belediyenizin dayatmacı ve yok edici uygulamalarıyla ilgili bir itiraz yükseldiğinde hep aynı klişeleri tekrarlayışınıza şahit olmak da beni ayrıca üzüyor. Sözgelimi kedilerin gözünü kargalar oymuş da siz vicdanınız elvermediğinden barınağa aldırmışsınız… Bu şekilde, okumayı ve düşünmeyi sevmeyen hayvanseverlerin gözünü boyamaya devam edebilirsiniz. Ancak bilfiil sokakta hayvanları besleyen, koruyan, onlara gerçek anlamda sahip çıkan insanlar Kadıköy’ün parklarının ve sokaklarının tarafınızca verilen emirle nasıl boşaltılıp hayvanlardan arındırıldığını gün be gün görüyorlar.
  Siz mütemadiyen hayvanlardan korkan, iğrenen, onlarla birlikte yaşamayı istemeyen bir kesimin bencil talepleri doğrultusunda sokak hayvanlarının popülasyonunu yok etmeye çalışıyorsunuz. Hayvanlarla sizin gibi mülkiyet ilişkisi değil gönül bağı kuranların ilçenizin sakinleri olarak tırnak kadar değeri yok mu? Cins köpeklere, egzotik hayvanlara sahip olmak ve sokakta hayvan olmamasını savunmak, hele de sizin gibi güç sahibi olunca bunu hayata geçirmek mi hayvanseverlik oluyor? Toplatmalar konusunda bir kez “elbette toplanacak köpekler, ben bile kendi köpeklerimi rahat gezdiremiyorum” demiştiniz, böyle konuşan bir belediye başkanının sokak hayvanları konusunda duyarlı olduğunu ve onları sahiden sevdiğini düşünmek makul müdür?
  Kediler konusunda da son derece yanıltıcı ve gerçekdışı söylemleriniz var. Sokak kedisi diye bir olgu yokmuş da sanki bu yeni ortaya çıkıvermiş gibi konuşuyorsunuz. Sokak kedileri özgürdür, araba da ezer, karga da didikler, kısa da olsa özgür yaşarlar, üstelik sevenleri, koruyup gözetenleri de tahmin edemeyeceğiniz kadar çoktur, onlar Kadıköy’ün de İstanbul’un da olmazsa olmazıdır. Siz, başkanı bulunduğunuz ilçenin sokaklarını hayvanlardan arındırdığınızda Kadıköy daha uygar ve çağdaş mı olacak sanıyorsunuz? Bir köpeğin gözlerinin içine bakıp başını okşamış bir insanın bunca hayvanın vebalini nasıl bu kadar rahat alabildiğine bir türlü aklım ermiyor. Veteriner işleri müdürlüğünüzün her kademedeki elemanlarına hayvanseverlere karşı biraz daha saygılı ve duyarlı olmayı öğretmek, can almak yerine can vermeyi telkin etmek, sokak hayvanlarıyla korkan ve şikayet edenleri barıştıracak çeşitli etkinlikler ve eğitim kampanyaları düzenlemek, barınağı, getirilen hayvanların hasta edildiği ya da kaybedildiği bir yer olmaktan çıkarıp gerçekten iyileştirildiği bir yere dönüştürmek insanlar için de hayvanlar için de daha kazançlı olmaz mı? Zorla taahhütname imzalatarak sokak köpeklerini sahiplendirmek, küpesinin rengi farklı diye kısır ve aşılı köpekleri toplatmak, ihtiyar köpekleri bile yüksek dozda uyuşturucuyla bayıltmak ve daha burada saymak istemediğim bir sürü olumsuz uygulama daha da şiddetlenerek devam edecekse modern barınağınızın modern cehennemden bir farkı kalacak mı?
  Kısırlaştır, aşıla, yerine bırak düsturuna neden geri dönmüyorsunuz? Belediyenin mevcut hayvan yasasını yok sayması güvenilirlik ve inandırıcılığınızı her alanda sorgulamamıza yol açıyor. Lütfen bizleri kör ya da aptal yerine koymaktan vazgeçiniz. Yaşama hakkını çiğnemek bir hukukçuya hiç yakışmıyor.
  Saygılarımla
  Elif Gökteke

 2. Sayın Başkanım,
  Hayvanseverliğinizi ve barınak konusundaki hassasiyetinizi biliyor ve emekleriniz için size teşekkür ediyoruz. Bu sebeple de bu tatlı dostlarımız için en doğru yeri belirleyerek hızla gereken çalışmaları başlatacağınıza yürekten inanıyoruz. Bu konuda alacağınız kararlarda da yine yanınızda olduğumuzu ve olacağımızı bilmenizi isterim.
  Saygılarımla,
  Yrd. Doç. Dr. Ş. Şebnem Özkal

 3. sayın başkan yıllardır parçalayarak bölerek kadıköyümüzü bitirmeye çalışıyorlar. büyük şehir ve iktidar gider ayak elimiz deki barınak ve arsayıda elinizden alarak son darbeyi vurmak istiyorlar. lütfen direnin az kaldı büyük şehir belediyesini kazandıgımızda sonuc alacağız saygılarım la DR. ALİ KİRİŞ

 4. Selami Bey, ister siz, ister sizin biriminizde çalışan yetkilileriniz, isterse size ballı börekli teşekkürler, destekler sunan oyverenleriniz olsun, nereden kimden gelirse gelsin, kabulümdür. Lütfen bana şu sorumu cevaplayın: KADIKÖY İLİ SINIRLARI İÇİNDE YAŞAYAN KÖPEKLER NEREDE? BARINAKTAKİ KÖPEKLERDE SALGIN HASTALIK MI VAR? İKİ YILDIR KEDİLERİMİZİN SAYILARIDA AZALIYOR? AYNI HASTALIK ONLARA DA BULAŞTI? SOKAKLARIMIZ, PARKLARIMIZ, BAHÇELERİMİZ, SAHİLLERİMİZ NEDEN INSANLAŞTI VE SOKAK HAYVANLARINDAN ARINDIRILDI? İNSANLAR DAHA ÇOK KİRLETMİYOR MU? INSANLAR DAHA ÇOK GÜRÜLTÜ YAPMIYOR MU? İNSANLAR DAHA TEHLİKELİ DEĞİL Mİ? İNSANLAR SAYICA DAHA FAZLA DEĞİL Mİ? BEN DAHA SOYGUN YAPAN, TACİZ VE TECAVÜZ EDEN, BAĞIMLI MADDE KULLANAN, SİLAH TAŞIYAN, GASP EDEN BİR HAYVANA, GERÇEK BİR HAYVANA, RASTLAMADIM. O HALDE NEDEN O HAYVANLAR ÖZGÜRLÜKLERİ ELLERİNDEN ALINARAK KAFESLERDE, ZİNCİRE BAĞLI VEYA AÇ KALACAKLARI ISSIZ YERLERE ATILIYOR? NEDEN HAYVANLAR ÖZGÜRCE, İNSANLAR ARASINDA DA OLSA, YAŞAYAMAZLAR? BENİM GÖRDÜĞÜM İNSANLAR HAYVANLARA DAHA ÇOK ŞİDDET VE ZULÜM YAPMAKTADIR, TERSİ DEĞİL.
  Sevenleriniz, hayranlarınız sizi büyük hayvansever olarak tanımlamakta, bu durumda acaba barınakları, hayvanları insanlardan korumak için mi onaylıyor ve yaptırıyorsunuz?
  Ayşe Haseki
  Kalamış/Kadıköy

 5. Sayin Baskan bu cabalarinizi saygiyla karsiliyor ve gonulden destekliyorum.Umarim Kadikoyumuze yakisan medeni ve fiziki ve sihhi sartlari en ust duzeyde iyiy evitimli ve hayvanseverpersonelin ve gonullulerin uyum icinde calistigi bir tesis olur.Bence barinak inssnlarimiza daha iyi tanitilmali ve anlatilmali.Bununla birlikte maddi ve manevi destek icin zaman zaman etkili noktalarda standlar acilmali.Hatta hayvan besleyenlere bila bedel kisa ama etkili egitimler verilmeli.Bu konuda gonulden yardima hazirim. Saygilarimla

  • Ilginize teşekkür ediyorum.Umduğunuz gibi bir modern merkez yapmak istiyoruz.Bu konuda hayvanseverler dahil herkesten bilgi bazında katkı isteyeceğiz.Yer alternatiflerini tespit etmeye çalışıyoruz.Saygılarımla.

   • Sn. Öztürk. Gazhane’nin mevcut yapısı korunarak bir kültür merkezi yapılması projesi gündemdeydi ancak bu proje İ.B.B. tarafından gündemden düşürüldü ve aylardır bir çivi çakmadılar. Daha önceden yapılmış olan çevre duvarları yıkıldı. Kadıköy Belediye’si tarafından yol ve tretuvarlarda iyileştirmeler yapıldı ancak gazhanenin çevresi çöplükten farksız durumda. Sesimizi duyurabilmemiz için yardımınıza ihtiyacımız var. Bu konunun üzerine de gitmenizi temenni ederim. Teşekkürler!

 6. konu ile ilgili protesto eylemi davetine yanıtımla örtüşen katılımcı,demokrat çözüm öneriniz için teşekkürler,Ayrıca Yoğurtçu parkı girişine Süreyya İlmen heykeli jestinizi,taçlandıracak tanıtıcı broşür veya 2014 takvim çalışmamıza desteğiniz için şimdiden teşekkürler.Süreyya paşaya vefa gönüllüsü….

 7. Sayın başkanım, Kadıköy sakinlerinden bir arkadaşım belediyeden parklara sığınma evi talebinde bulunmuştu. Diğer belediyelerde yapılan bu uygulamaya aşağıdaki mesajla olumsuz yanıt verildi. Bilginize…
  ———-
  To: fpekdincer@hotmail.com
  Subject: Parklara ve uygun alanlara kedi sığınma ve beslenme evi yapılması hk.
  From: Mehmet.Kirimci@kadikoy.bel.tr
  Date: Mon, 4 Nov 2013 13:33:21 +0200

  Sayın Fulya PEKDİNÇER

  Belediyemiz bünyesinde Sahipsiz ve bakıma muhtaç hayvanlar için “Hayvan Bakım Merkezimiz” mevcut olup, uzun yıllardır Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında sokak hayvanlarına hizmet vermektedir. Söz konusu Merkezimizde deneyimli veteriner hekimlerimiz, veteriner sağlık teknisyenlerimiz, hayvan bakım personellerimiz ile yerel hayvan koruma gönüllülerimizin işbirliğiyle yürütülen çalışmalarla her yıl binlerce hayvanın tıbbi tedavileri, aşılanmaları, bakım ve beslenmeleri sağlanmakta, Hayvan Bakım Merkezimize alınan hayvanların önemli bir bölümü de sahiplendirilerek yeni yuvalarına kavuşturulmaktadır. Ancak iyi niyetli de olsa, sokakta veya halka açık alanlarda, özellikle kedi bakım ve beslemek amacıyla kulübe, kedi evi, barınak vs. yerlerin oluşturulması talepleri; çevre, toplum ve hayvan sağlığı açısından Kurumumuzca olanaklı görülmemektedir.

  Bilgilerinize rica eder iyi günler dileriz.

  ————————————————————————————-
  Kadıköy Belediye Başkanlığı 34722 /Hasanpaşa/ ISTANBUL
  Telefon: ( 0 216 542 50 00/1141–1190 ) Faks (0 216 414 38 86)
  Elektronik Posta: veteriner.isleri@kadikoy.bel.tr

 8. Sayın Başkanım bir Erenköy Gönüllü Evi gönüllüsü ve bir hayvansever olarak yapılacak çalışmaların can dostlarımız için en iyisinin olacağına gönülden inanıyor ve size güveniyorum.Saygılarımla.
  suheyla

 9. Yapılan çalışmanın sonucu eğer denildiği gibi güzel olmazsa her gün belediyenin önünde pankartla karşılarız. Sonuç güzel olursa zaten size olan sevgi ve saygımız katlanarak büyüyecektir. Güzel düşünceler için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s