Opendays 2015

12/15 EKİM Brüksel Opendays Toplantısı ve Avrupa Sosyalist Partisi (PES) Görüşmelerinde Yaptığım Konuşma,

Bugün terör ve göçmen sorununu tartışıyor olmamızın temel bir nedeni var.

Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin yönetimlerine müdehaleyi kendisine hak gören güçler, bu ülkelere demokrasi gelsin diye çaba harcamıyor. Ona hizmet edecek, bağımlı yönetimler istiyorlar.
Sadece kişilerin değişmesinin yarattığı sendrom önce o ülkelere, sonra bölgede ve de dünyada huzursuzluğa teröre neden oluyor.
Oysa yapılması gereken uzun süreli de olsa bu ülkelerde demokrasi fikrini yeşertmek ve kurulmasına yardımcı olmaktır. Demokrasi kurumları ile oluşur ve yaşar.

İslam ülkelerinin içerisinde demokrasiyi kurumlarıyla yaşayan tek ülke Türkiye`dir. Bu Atatürk sayesinde başarılmıştır. Artık Atatürk gibileri beklenemeyeceğine göre bu ülkelere yardımcı olmak gerekir.

Ancak AB ne yaptı? Türkiye`de Demokrasinin kurumları, insan hakları ve hukuk çiğnenerek yıkılmak istenirken, bunlara alkış tuttu. Demokratik hakları kısıtlayanları demokrasi kahramanı ilan etti. Bundan 7/8 yıl önce AB yetkilileri Hukuk ihlallerini anlatan bizlere (CHP`lilere) siz reformist değilsiniz, reformu bunlar yapıyor diyordu.

SODEM bu yanlış anlayışı kırmak ve sizlerle daha yakın ilişkiler kurmak için kuruldu. Geçen 6 yılımızın boşa geçmediğini görmekten ve SODEM`i kurmuş olmaktan şimdi mutluluk duyuyorum. Şimdi AB deki dostlarımız ne kadar yanıldıklarını anladılar, ancak bunun ağır faturasını biz hala ödüyoruz.

Avrupalı Sosyal Demokratlar ve Sosyalistlerin Sn.Tunç Soyer Başkanlığındaki bu toplum kuruluşumuzla daha yakın ve ciddi ilişkiler kurma isteğini memnuniyetle görüyorum. Ancak bir tarafta terör, diğer tarafta insan haklarının kısıtlanması, yargının baskı altına alınması, bağımlı hale getirilmesi, yandaş olmayan basın kuruluşlarına devlet gücü ile baskı v.s. gibi ciddi sorunlar var.

Tüm bu olumsuzluklar içinde siz dostlarımıza şunu açıkça ifade ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti kurulurken 17 milyon insanımızın büyük çoğunluğu eğitimsiz ve hastalıklarla boğuşur vaziyette eğitimcisi doktoru yok denecek kadar az.

Kurtuluş savaşında at nalı zor yapan bu ülke bugün 75 milyon Eğitimli, sağlıklı ve genç nüfusa sahip. Bilim ve teknoloji alanında önemli mesafeler kat etmiş ülkemiz tüm güçlüklerin üzerinden gelebilecek kapasitede. Ancak bugün AB ye girme isteği sadece İnsan hakları, evrensel hukuka sahip olma isteğinden kaynaklanıyor. Bundan 10 yıl önce AB ye girmiş olsa idik, son 10 yılda yaşanan hukuk ihlalleri yaşanmayacağı gibi terörde kaybettiğimiz yüzlerce insanımızı da yitirmemiş olacaktık.

Umarım birlikteliğimizden güzel sonuçlar doğar.

Av. Selami ÖZTÜRK
Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği Onursal Başkanı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s